Ganni

Label Ganni se v poslední době těší velké oblibě, zejména díky sociálním sítím. Kolekce Spring/Summer 2019 s příhodným názvem Paradis byla celá o nostalgii a dnech strávených v dánské krajině. Kreativní ředitelka Ditte Reffstrup ve své kolekci vzpomínala na to, jak v dětství se svými přáteli poslouchala Nirvanu, kouřila tajně v kasárnách cigarety a chodila na pláž. Reffstrup se stala známou hlavně pro své romantické modely s florálními motivy, ovšem touto sbírkou se snažila od tohoto stereotypu odpoutat. Objevilo se několik elegantních looků z lovecké kůže, balonové rukávy, jež jsou opět v kurzu, lurexové úplety a leopardí vzory. Mimoto Ditte Reffstrup zahájila spolupráci se sportovním labelem 66 North, z čehož vznikly komfortní turistické boty.

 

Saks Potts

Přehlídka značky Saks Pott se konala na kodaňském stadionu Østerbro Stadium. Před samotnou show vystoupila uprostřed arény taneční skupina v trikotech, zatímco hosté seděli na podlaze nebo tribunách a mávali vlajkami s malými nápisy SP. Po tanci následovala samotná přehlídka – jako první vyšla na pódium modelka s dlouhým bílým kožešinovým kabátem. Bylo zde několik odkazů na lyžařskou a krasobruslařskou sezonu a nechyběly neonové barvy, geometrické vzory a pestrobarevný kožich.

 

Han Kjøbenhavn

Label Han Kjøbenhavn vznikl v roce 2008 a do dnešní doby se stal velmi populárním. Výběr místa, tedy průmyslová zóna, proběhl tak, aby specificky odrážel příběh kolekce. Kreativní ředitel Jannik Wikkelsø Davidsen ji popsal jako „…vzpomínku na dobu, kdy elektronika zasáhla všední život každého z nás.” Jednalo se taktéž o zcela první sbírku, kdy Han vytvořil i dámské modely. Nechyběly proto jak unisexové, pánské, tak i čistě ženské modely – zkrátka od všeho trochu. Co se materiálů týče, byla zde široká škála od klasického hedvábí, přes kůži, až po látky s florálními motivy nebo moderní elastické textilie. Obuv vznikla ve spolupráci s Pumou, s níž label tvoří už dlouho. Další Jannikova kolekce bude prezentována na pařížském týdnu módy, kam byla tato značka nově exkluzivně zařazena.

 

Mark Kenly Domino Tan

Mark Kenly Domino Tan je známý tím, že dokáže vytvořit minimalistické modely, které ovšem vypadají složitě. Povedlo se mu to vyobrazit i v nynější kolekci a my tak měli možnost vidět opravdové asymetrické umění. Krátký kabátek, vysoký límec a dlouhé šaty, pod nimiž byly volné kalhoty, opticky prodlužovaly siluetu. Nechyběly volány, dramatické záhyby, plisé či hedvábné šaty. Kromě toho bylo k vidění také množství mom džín, loafers, kabátů a trenčkotů. Přestože se jednalo o trendy kousky, Tan odmítá inspiraci z pouličního stylu, spíše se snaží o jakousi reinterpretaci, což se mu v kolekci se svěžím a moderním duchem podařilo.

 

Designer’s Nest 

Designer’s Nest je mezinárodní platforma vytvořená v roce 2003 za účelem podporovat a propagovat začínající severské absolventy módního designu. Porota vybere vždy několik návrhářů, kteří prezentují své návrhy, a poté zvolí finálního vítěze, jenž získá odměnu ve výši 50 000 dánských korun. Během představení jarní a letní kolekce jsme mohli zhlédnout vskutku rozmanité modely. Za zmínku rozhodně stojí kombinace nejrůznějších zbytků látek a materiálů, z nichž poté vznikl samotný oufit. Trojrozměrné aplikace zase působily zábavně a rafinovaně zároveň.