Ramenní vycpávky

Silueta v 80. letech stála na síle. Velké ramenní vycpávky v kontrastu s úzkým pasem byl trend, jenž si oblíbily jak celebrity, tak pracující ženy. Muži si siluetu přizpůsobili podle sebe a i oni tento trend hrdě nosili. I dnes si můžete pořídit saka či jiné kousky s ramenními vycpávkami, v nynější době už jsou ale menší a decentnější. Jestli teda zrovna nekoukáte třeba na kolekce Saint Laurent a další designové shows, které si návrat osmdesátek zamilovaly!

Nesmrtelná ledvinka

Ač se tomuto trendu mnoho lidí donedávna smálo a zřejmě si nikdo nepomyslel, že by se snad ještě někdy vrátil, aktuálně se jedná snad o největší trend mezi kabelkami a doplňky jako takovými. Z ledvinky se stal velmi žádaný streetwear kousek, který si oblíbil nespočet celebrit a influencerů, kteří ho nosí místo pásku nebo jako cross body kabelku. Poskytuje několik výhod – pokud chcete mít volné ruce, ale nenamáhat ramena a uložit si tam to nejnutnější jako mobil a peněženku, pak je ledvinka přesně pro vás. Už dávno jsou pryč doby, kdy se nosila pouze ke sportovním outfitům, klidně si ji vezměte i k elegantním kabátům a sukním.

The Breakfast Club 

Když byl v roce 1985 představen dnes již kultovní snímek The Breakfast Club, který symbolicky vyobrazil život na americké střední škole v 80. letech, ihned se z něj stal hit. Ač se možná u nás nedostal do širokého povědomí, v zahraničí vzbudil doslova explozi. Kromě tohoto filmu, který pomohl definovat teenage módu 80. let, zde byly také světové klasiky jako Hříšný tanec, Top Gun, Flashdance či Heathers. V socialistickém Československu ovládly kinosály především snímky jako Discopříběh, Sněženky a machři, Kamarád do deště, Bony a klid nebo Láska z pasáže. A outfity hlavních postav jsou zpátky.

Graficky potištěná trika

Trička s potisky byla skvělým způsobem, jak se vyjádřit bez zbytečných řečí. Nechyběly topy s politickými slogany, názvy hudebních skupin ani s animovanými postavami. V osmdesátých letech byla skoro nutnost mít nějaké takové triko, a pokud se vám žádné, které v obchodech nabízeli, nelíbilo, jednoduše jste si mohli vytvořit vlastní. Na obyčejné triko stačilo napsat nějakou frázi nebo název skupiny a bylo to. Graficky potištěná trika se drží dodnes a stále jsou nedílnou součástí mnoha šatníků a aktuálních trendů.

Michael Jackson a Madonna

Módní svět z velké části ovládali hudební interpreti všech žánrů – od rocku a metalu až po disco a pop. Nosily se křiváky, lesklé legíny, flanelové košile a mini sukně a celý look se poté dotvářel pomocí robustních doplňků, jako byly cvočky, výrazné náušnice, piercingy nebo nášivky. Král a královna popu, Michael Jackson a Madonna, patřili k nejdůležitějším osobám 80. let, proto není divu, že se jejich vliv odrazil nejen v muzice, ale i v módě. Zatímco Michaelův osobitý styl zahrnoval extravagantní vojenská saka, mokasíny, pilotky, kožené bundy, přiléhavé kalhoty, nezapomenutelné bílé ponožky a jednu rukavici, Madonna nosila vyčesávané vlasy nahoru, mnoho maxi doplňků, zdobené gumičky do vlasů, high waist kalhoty a odhalené topy. Mezi módní guru však patřili také Vivienne Westwood, Molly Ringwald, princezna Diana, Cindy Lauper, Prince, Jon Bon Jovi či David Bowie.

Double denim

Džínové bundy byly absolutní nutností. Nosily se zkrátka všechny – oversize, uplé, tmavé, světlé, roztrhané, s nášivkami i bez nich. Nejčastěji v kombinaci s džínami – tedy double denim. I v dnešní době jsou denimové bundy a kalhoty velmi populární. Vlastně se jedná o jeden z největších současných hitů. V podstatě nejde “jen” o double denim. My bychom to nazvali All denim everything. Prostě se oblékněte do džínových kousků od hlavy až k patě. No, možná boty zvolte jiné.

Modelky 80. let

V 80. letech se modeling začal brát jako full-time job a přišla první vlna skutečných supermodelek. V té době také vznikly soutěže jako Elite Model Look či Ford Models Supermodel of the World. Brooke Shields, Cindy Crawford, Gia Carangi, Janice Dickinson, Iman, Yasmin le Bon nebo Češka Pavlína Pořízková. To je výčet několika modelek, z nichž tehdejší módní průmysl šílel. Objevovaly se v reklamách, na módních přehlídkách, v beauty a fashion kampaních světoznámých návrhářů a staly se múzami mnoha návrhářů. A co je jeden z nejlepších navrácených trendů? Právě tyto osmdesátkové superstars, které slaví v roce 2018 znovu enormní úspěch!

Zleva: Iman, Gia Carangi, Brooke Shields a Paulina Porizkova