Pierre Cardin: Svět se loučí s průkopníkem Ready-to-Wear

/ Lenka Komrsková

Francouzský designér Pierre Cardin zemřel 29. prosince v nemocnici kousek od Paříže, ve městě Neuilly. Zanechal po sobě nejen módní impérium, ale zejména vizi, která dala vzniknout dnes nejpopulárnější formě kolekcí.

Italský rodák, jehož rodina opustila zemi kvůli Mussolinimu, se dožil 98 let. Za svůj život stihl prezentovat neobvyklé koncepty, které mnohé šokovaly. Dnes jsou však zatracované ideje úspěšného návrháře a byznysmena již zaběhnutým standardem, bez něhož by módní domy nepřežily.

Pierrovy futuristické až vesmírné designy v 60. a 70. letech ohromovaly veřejnost natolik, že ho v roce 1979 pověřila NASA, aby navrhl skafandr, což svědčí o jeho unikátní vizi. Nikdy se nebál vydat svou vlastní cestou, nad níž kolegové jen kroutili hlavou.

Pierre Cardin ve skafandru pro Apollo 11

Cardin byl jeden z prvních, kdo nechal své jméno vidět téměř na všem – od parfémů až k psacím perům. V současnosti již klasický byznys tah módních labelů a tolik opěvovaná logománie zůstala v prvním tažení nepochopená. Ale někdo vždy začít musí.

Návrhář, který oblékal Elizabeth Taylor, Brigitte Bardot nebo Beatles, byl stejně negativně vnímán i pro revoluční koncept prêt-à-porter neboli ready-to-wear. Chambre Syndicale de la Haute Couture ho dokonce za tento krok vyloučila. Pierre Cardin však přiblížil vysokou módu lidem, tedy klientele, a dal tak vzniknout aktuálnímu základnímu kameni high-endových značek.