Italský rodák, jehož rodina opustila zemi kvůli Mussolinimu, se dožil 98 let. Za svůj život stihl prezentovat neobvyklé koncepty, které mnohé šokovaly. Dnes jsou však zatracované ideje úspěšného návrháře a byznysmena již zaběhnutým standardem, bez něhož by módní domy nepřežily.

Pierrovy futuristické až vesmírné designy v 60. a 70. letech ohromovaly veřejnost natolik, že ho v roce 1979 pověřila NASA, aby navrhl skafandr, což svědčí o jeho unikátní vizi. Nikdy se nebál vydat svou vlastní cestou, nad níž kolegové jen kroutili hlavou.

Pierre Cardin ve skafandru pro Apollo 11

Cardin byl jeden z prvních, kdo nechal své jméno vidět téměř na všem – od parfémů až k psacím perům. V současnosti již klasický byznys tah módních labelů a tolik opěvovaná logománie zůstala v prvním tažení nepochopená. Ale někdo vždy začít musí.

Návrhář, který oblékal Elizabeth Taylor, Brigitte Bardot nebo Beatles, byl stejně negativně vnímán i pro revoluční koncept prêt-à-porter neboli ready-to-wear. Chambre Syndicale de la Haute Couture ho dokonce za tento krok vyloučila. Pierre Cardin však přiblížil vysokou módu lidem, tedy klientele, a dal tak vzniknout aktuálnímu základnímu kameni high-endových značek.