Vans, originální značka pro akční sporty a zastánce kreativního vyjádření, s hrdostí oznamuje nadcházející spolupráci s Muzeem moderního umění (MoMA), jedním z nejvýznamnějších světových muzeí moderního a současného umění. Vans a MoMA sdílejí vášeň pro inspirativní osobité vyjádření po celém světě. Nyní se spojily, aby letos na podzim debutovaly sérií produktů speciální edice. Vybraní umělci odrážejí rozmanitost sbírky MoMA, ve které najdeme díla Salvadora Dalího, Vasilije Kandinského, Clauda Moneta, Edvarda Muncha, Jacksona Pollocka, Ljubov Popovy a Faith Ringgoldové.

První vydání obuvi, oděvů a doplňků vyjde na trh po celém světě 30. září. Druhá vlna bude následovat v listopadu. V obou případech budou využita díla ze sbírek muzea, která si společnost Vans vybrala ve spolupráci s MoMA. Každý výrobek byl navržen po pečlivém uvážení a s hlubokým citem pro umělecká díla, která byla přetvořena na klasické styly Vans.

„MoMA s nadšením očekává představení spolupráce se společností Vans, která vždy podporovala umělecké vyjádření,“ uvedl Robin Sayetta, Associate Director of Licensing and Partnerships v MoMA. „Spolupracujeme na vytvoření omezené kolekce produktů a naším cílem je vždy přiblížit moderní umění co nejširší veřejnosti. Jsme rádi, že můžeme oslovit milovníky umění po celém světě prostřednictvím globální sítě Vans.“

 První ze dvou vydání, které bude debutovat letos v září, obsahuje produkty s ikonickými díly Salvadora Dalího, Vasilije Kandinského a Clauda Moneta.

Salvador Dalí se při tvorbě surrealisticích obrazů, ve kterých se prolíná realita s fantazií, nechal inspirovat podvědomím, sny a představivostí. Jeden z jeho nejznámějších obrazů, „Persistence paměti“ z roku 1931, byl převeden na střední a boční díly obuvi Vans Old Skool Twist. Konstrukce modelu byla přetvořena tak, aby překročila vnímání reality, a je zakončena gumovou podešví a deformovanou páskou obsádky. Stejný motiv najdeme i na stylových mikinách a tričkách Vans s dlouhým rukávem.

Kandinskij, průkopník abstraktního umění, věřil, že barva i forma působí vlastní sílou a vyvolávají emoce nezávisle na tvarech a objektech. Boty Vans Classic Slip-On jsou opatřeny potiskem na motivy obrazu „Orange“ z roku 1923, který Kandinskij vytvořil v době, kdy vyučoval na německé umělecké a designérské škole Bauhaus. Oslavuje zkoumání abstraktních forem a symbolů a pečlivě pokrývá plátěný svršek. Tento potisk má i tričko s krátkým rukávem, mikina s kulatým výstřihem a kšiltovka.

Řadu završuje Claude Monet, jedna z vůdčích osobností impresionistického hnutí, který zachytil proměnlivost francouzské krajiny při pozorování přírody a malování v plenéru. Pro spolupráci mezi Vans a MoMA byl zvolen obraz ze série „Lekníny“, z let 1914–1926, kterou Monet vytvořil v posledních letech svého života na zahradě svého domu v Giverny. Kolekci tvoří kromě bot Vans Authentic také flísová mikina, kšiltovka a batoh.

Počáteční vydání obsahuje také 10dílný sortiment obuvi, oděvů a doplňků se značkou MoMA. Základem je ikonický šachovnicový vzor checkerboard Vans v jasných, výrazných barvách přímo inspirovaných nově rozšířenou a přepracovanou značkovou identitou muzea. Loga Vans a MoMA najdete na nejnovějších modelech ComfyCush Old Skool a Era. Kolekci doplňují oděvy a doplňky se značkou Vans a MoMA včetně triček s krátkým a dlouhým rukávem pro děti i dospělé a lehký batůžek se stahovací šňůrkou.

Na podporu kreativního vyjadřování a zájmu o umění u dětí zahrnuje spolupráce mezi Vans a MoMa také řadu produktů pro děti a batolata. Vans a MoMA Old Skool a Old Skool V budou mít speciální poutko s originálním barevným kruhem, na kterém se děti mohou učit teorii barev.

První vlna stylů Vans a MoMA bude k dispozici od 30. září 2020 na Vans.com, v maloobchodních prodejnách Vans, v prodejnách MoMA Design Store, na store.moma.org a ve vybraných maloobchodních prodejnách, kde se prodávají produkty Vans. Sledujte další informace o druhém díle série Vans s umělci MoMA. Další informace o kolekci najdete na vans.com/moma.