Od začátku roku nezůstal téměř kámen na kameni a jedna změna na pozici kreativního ředitele střídala druhou. Některé módní domy své nové kreativce již mají, jiní s oznámením vyčkávají, ovšem velkým překvapením je značka Dior, která se rozhodla až do odvolání tvořit takzvaně “in house”, tedy bez kreativního ředitele. Jak tohle všechno dopadne, to jsme sami zvědaví.

Peter CoppingPeter Copping u Oscar de la Renta
Britský návrhář Peter Copping, který dříve působil jako umělecký ředitel značky Nina Ricci byl na konci loňského roku jmenován kreativním ředitelem značky Oscar de la Renta. V únoru pak úspěšně debutoval podzimní kolekcí F/W 2015, jíž vzdal poctu zesnulému Oscaru de la Rentovi. Ostatně ten o něm před svou smrtí mluvil jako o velkém talentu a jak se zdá nemýlil se. Copping viděl podzim v éterickém duchu, představil vlastní vizi krátkých sukní, výstřihů a svěžích barev, ale nezapoměl ctít ducha značky.

portraits-two-john-galliano-janwelters-allrightsreservedComeback Johna Galliana v Maison Margiela
Hned na začátku roku 2015 oslavil svůj návrat do módní branže “zatracený syn” John Galliano. Debutoval u značky Maison Margiela a nutno říci, že i když jeho první kolekce S/S 2015 byla puštěna do světa velmi potichu, neměla chybu. Galliano skvěle nakombinoval svou až divadelní dramatičnost s Margielovým excentrickým minimalismem. Pro další sezónu tak už v plné parádě vpustil na módní mola modelky s hořčicově zbarvenými klobouky, v chlupatých botách a dlouhých pláštích. Stejně tak moderní byla i jeho poslední kolekce S/S 2016, jež ukázala jeho genialitu.

peter-dundas-pucciPeter Dundas zaujal místo u Roberta Cavalliho
V březnu byl do pozice kreativního ředitele značky Roberto Cavalli jmenován Peter Dundas. Ten předtím působil v čele značky Emilio Pucci, ale v letech 2002-2005 už u Cavalliho působil. Jeho podzimní kolekce se spíše než na nové pojetí zaměřila na Cavalliho základní znaky, zvířecí vzory, boho halenky nebo luxusní večerní šaty.

1105697Alessandro Michele jako svěží vítr v Gucci
Alessandro Michele není v módním domě Gucci žádným nováčkem. Už v roce 2006 byl kreativním ředitelem koženého zboží. Letos pak převzal po dosavadní kreativní ředitelce Fridě Giannini celou vládu na značkou a vytvořil nejen pro první sezónu F/W 2015 novou Gucci dívku, která miluje vintage, barvy a hlavně život.

111701-500wDonna Karan oznamuje odchod
V létě tohoto roku překvapila svým rozhodnutím návrhářka Donna Karan, která se rozhodla odstoupit z postu kreativní ředitelky své vlastní značky DKNY a předat ji do rukou hned dvěma mužům, Maxwellu Osbornovi a Dao-Yi Chowovi z Public school. Ti dostali za úkol přinést mladistvý vzhled a svěží vítr a jak se zdá, v kolekci S/S 2016 se jim to docela povedlo.

dam-images-decor-2013-09-ralph-lauren-ralph-lauren-01-portraitRalph Lauren opouští vedení své vlastní značky
V září opustil post “velkého šéfa” své vlastní značky Ralph Laurent. Na pozici CEO byl poté jmenován Stefan Larsson, který předtím držel otěže takových značek, jako H&M, Gap a Old Navy a jeho úkol je jasný, zvednout tržby. Sám Laurent zůstává i nadále šéfdesignérem.

demna-gvasaliaDemna Gvasalia se usídlil v módním domě Balenciaga
Po odchodu Alexandra Wanga převzal štafetu Balenciagy původem gruzínský designer Demna Gvasalia. Ten předtím vedl konstrukční tým takových značek jako Maison Margiela nebo Louis Vuitton. Na první kolekci “nové” Balenciagy se tak můžeme těšit v březnu na Pařížském Fashion weeku.

Raf Simons_imgRaf Simons opouští Dior
V říjnu nejednomu milovníkovi módy spadla čelist údivem když Raf Simons oznámil odchod ze módního domu Dior. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že se chystá zaměřit na svou vlastní značku a také na své koníčky. Během svého působení u Dioru se Simonsovi podařilo obnovit eleganci a vdechnout mu i moderní styl. Možná to je důvod, proč vedení ještě nenašlo adekvátní náhradu a oznámilo, že příští dvě kolekce bude mít na svých bedrech dosavadní kreativní tým tzv. in-house. Stejně tak skromné bude i jejich představení, které se odehraje téměř v tichosti.

albert_lanvin_blog_sindy_insidecopy_1Alber Elbaz byl propuštěn z Lanvinu
Říjen 2015 byl pro módní svět tak trochu smutným měsícem. Své čtrnáctileté působení u značky Lanvin nuceně ukončil izraelský návrhář Alber Elbaz. Kdo bude jmenován kreativním ředitele ještě není známo, nicméně v kuloárech se stále spekuluje o tom, že by vhodným kandidátem mohl být Raf Simons.