Matrix

Filmová bitva mezi lidmi a stroji letos oslaví již 18. narozeniny, módní inspirací ale zůstává a dokazuje, že lidští hrdinové mají z nějakého důvodu rádi kůži. Nejstylověji ovšem vypadají v trenčkotech, kožených kalhotách a metalických doplňcích. Matrixem se pár měsíců po jeho premiéře nechal inspirovat módní dům Christian Dior, který v roce 1999 představil kolekci plnou přiléhavíc lesklých a kožených oděvů. Svůj návrat ovšem kožené trenčkoty a černé brýle zažily i v nové podzimní kolekci značky Balenciaga.

 

Star Wars

Natalia Portman v roli Padmé Amidaly v kultovní sérii Star Wars inspirovala před 20 lety Alexandra McQueena, který tehdy debutoval se svojí kolekcí “Eclect Dissect“. Jeho doplňky a geometrické účasy vypadaly z jako jiné galaxie. Styl filmové postavy je ovlivněn Čínou, Koreou a Mongolskem, kterými se pak nechal inspirovat i Yves Saint Laurent, Dior nebo Comme des Garcons.

Inpirací je i nový film Star Wars: Force Awakens, jehož písčité tóny a tlumené barevné kombinace se odrazily především v kolekci Kanye Westa pod značkou Yeezy.

Blade Runner

Inspirací pro původní kostýmy, které navrhli Michael Kaplan a Charles Knode, byly siluety ze 40. let, retro-futurismus a cyberpunk. Díky nim je umocněn deštivý a noirový pocit prostupující celým filmem. Vycpávky se pak objevily i v kolekci Vivienne Westwood. A film je inspirací dodnes. Yohji Yamamoto vytvořil podle původních postav svou podzimní kolekci a Raf Simons s novým filmem již prezentoval kolekci pro jaro 2018 zasazenou i do filmových lokací.