Dress code

Pozvánku jste jen tak běžně přelétli očima? To může být chyba. Uvedený dress code totiž může být velkou nápovědou, co si s vaším outfitem počít. Ukázat se na události s black tie dresscodem v džínách je společenské faux pas, stejně trapné je ale přijít v dlouhé róbě, když mají všichni ostatní sukni a košili.

Business formal znamená mírně elegantnější formu oblečení do práce. Mohou to být jednoduché pouzdrové šaty nebo sukně, nebo třeba elegantní kalhoty s šifonovou či saténovou halenkou. Doplňte lodičkami. Pokud se v názvu dresscodu vyskytuje slovo business, myslete na to, že by váš outfit měl stále vypadat profesionálně – vyhněte se proto příliš odhalujícím kouskům, pestrým nebo třpytivým šatům a extravagantním módním výstřelkům.

Všechny dresscody s označením casual, ať už je to business nebo smart, označují více méně ležérní oblečení. Pozor, to neznamená tenisky a džíny! Představte si, že jdete na oběd do stylové restaurace nebo na rande do kina. Oblečte si například áčkovou sukni,balerínky, neformální šaty nebo overal.

Black tie neboli velkou večerní dost lidí podceňuje, správně by ale mělo jít o elegantní šaty s délkou minimálně pod kolena. Pokud pracujete v kreativní firmě, lze šaty nahradit například elegantním overalem. Black tie neznamená, že na sobě musíte mít černou! Vedle s ní sice rozhodně nešlápnete, barev se ale bát nemusíte. Zvlášť jestli je dresscode stanoven na creative black tie, můžete si se svým outfitem klidně pohrát.

Často dochází k různým kombinacím výše uvedených dresscodů, a pokud tápete, co daný termín vlastně znamená, můžete se řídit pravidlem: čím tvrdší a kvalitnější papír, na kterém je pozvánka vytištěna, tím formálnější dress code. Napovědět vám také může místo konání večírku – prohlédněte si fotky z podobných akcí, které se tu odehrály.

S čím rozhodně nešlápnete vedle?

Nejbezpečnější volbou jsou jednoznačně jednoduché černé šaty s délkou pod kolena, případně černý overal. Rozhodně si vždy vyberte spíše lodičky než balerínky, alespoň malé podpatky umí udělat s vaším outfitem zázraky. Pro méně formální večírky jsou ideální jednobarevné šaty s áčkovou sukní.

Poslední dobou se mnoho firem snaží dress code ladit do „svátečního“ ducha. Typicky vánočními barvami jsou červená, zlatá nebo stříbrná, takže pokud se vám podaří je do svého outfitu nějak zakomponovat, budete na fotkách vypadat nádherně tematicky.