Cest k tomu pravému zásnubnímu prstenu může být několik. Nejčastější scénář začíná výběrem vycházejícím z povahy ženy, i když jednoduchost a klasika zpravidla vítězí. Častým kritériem bývají také finanční možnosti, a právě ty mnohdy vedou muže k tomu, že pořídí raději zásnubní prsten se zirkonem namísto diamantu. Samozřejmě, cena zirkonu je nižší, ale podívejme se na širší kontext. 

Následovat jen cenu se ne vždy vyplácí

Diamant je nejtvrdším známým přírodním kamenem. Vyjádřeno čísly, na tzv. Mohsově stupnici má jeho tvrdost hodnotu 10. Oproti tomu tvrdost synteticky vyráběného zirkonu činí 8,5. Ačkoliv se jedná o zdánlivě malý rozdíl, ve skutečnosti je velmi výrazný. Další důležitou hodnotu představuje tzv. index lomu světla, který udává, jak světlo daným kamenem prochází. Zjednodušeně lze říci, že čím vyšší číslo, tím více se kámen třpytí. Obě uvedené vlastnosti jsou klíčové pro pochopení rozdílu mezi šperkem se zirkonem a tím diamantovým. 

Rozdíl mezi novým šperkem s diamantem a zirkonem pozná na první pohled jen odborník, čas ale jejich odlišnost ukáže. Diamant si díky své tvrdosti uchová vysoký index lomu světla neustále, i při každodenním nošení. Oproti tomu zirkon začne relativně brzy svůj půvab ztrácet. V důsledku opotřebení může o svůj lesk přijít již po roce nošení.

„Všem váhajícím mladíkům vždy doporučuji, ať si zásnubní prsten představí jako symbol jejich vztahu. Opravdu chtějí jen krátkodobý efekt, který brzy ztratí lesk, nebo jsou si jisti, že jejich vztah může trvat a zářit po desítky let, pokud o něj budou správně pečovat?“

doporučuje Dušan Mlynarčík, spolumajitel a ředitel rodinného zlatnictví JK Jitka Kudláčková.

Myslete i na budoucnost

Ač je tedy prsten s diamantem dražší, v konečném důsledku se vám vyplatí investovat právě do něho. A namítnete-li, že ne každý si může diamant dovolit, existují další pádné protiargumenty. Menší diamanty jsou poměrně dostupné pro každého, případně lze zvolit určitý kompromis v podobě laboratorně pěstovaného diamantu. Ten je prakticky identický jako přírodní a má i shodné fyzikální a chemické vlastnosti. Jeho cena v čase však spíše klesá, neboť postrádá jedno z důležitých kritérií, kterým je výjimečnost. Další možnost představuje zásnubní prsten s jiným přírodním kamenem.

„V naší nabídce naleznete i zásnubní prsteny například s olivínem, peridotem, topazem či tanzanitem. Všechny jsou nádherné a ve srovnání s prsteny s diamantem jsou cenově dostupnější,“

přibližuje možnosti Mlynarčík. 

Zlatý zásnubní prsten s tanzanitem

Diamantu nahrává také skutečnost, že v čase jeho hodnota roste. Ne nadarmo jsou diamanty nejvyhledávanějšími investičními kameny.

„Nechci samozřejmě, aby to vypadalo, že šperky se zirkonem odsuzuji. Zcela chápu, že pro někoho jsou opravdu nejdostupnější, případně že zásnubní prsten považují jen za symbol, za nějž nechtějí příliš utrácet. Každý má jiné preference. Za sebe však doporučuji šperk s diamantem. Jednak z praktických důvodů a také věřím, že žádost o ruku je událostí natolik důležitou, že si zasluhuje i výjimečný šperk,“

dodává Dušan Mlynarčík.

Jeho slova zároveň potvrzují filozofii JK Jitka Kudláčková, kde se již ve svých začátcích rozhodli vyrábět šperky pouze s přírodními kameny. Co však zůstává velkým tématem pro běžného člověka, je koupě diamantu, jehož hodnota odpovídá ceně. Proto vždy nakupujte pouze u spolehlivých a ověřených prodejců.

Inspiraci pro zásnubní prsteny najdete na www.jk.cz