Úspěch už na vysoké škole

Stella McCartney (dcera Paula McCartneyho z Beatles a fotografky Lindy McCartney) vystudovala na prestižní londýnské škole Central Saint Martins návrhářství a její absolventská kolekce se v roce 1995 dostala na přední stránky novin. Její modely předváděly například Kate Moss a Naomi Campbell a McCartney už tehdy používala ekologické materiály.

Proti kožešinám

Už od počátku své kariéry protestovala McCartney proti nošení kožešin, které nazývá středověkým materiálem, a především proti jejich použití pro výrobu módních kolekcí. Mnoho návrhářů se kožešin opravdu vzdalo, v roce 2007 to byla například Vivienne Westwood a na začátku letošního roku značky Versace, Michael Kors nebo Gucci.

Pochybnosti Karla Lagerfelda

Když se ještě relativně neznámá Stella McCartney stala kreativní ředitelkou módního domu Chloé, Karl Lagerfeld neskrýval svou skeptičnost. “Můžeme jen doufat, že je stejně talentovaná, jako její otec,” nechal se slyšet. McCartney však nezklamala, udržitelný přístup přenesla i na tuto značku a kolekce se setkaly s komerčním úspěchem.

Móda na prvním místě

“Jen 1 % oblečení se nyní recykluje,” říká Stella McCartney s rozhořčením, ale zároveň si uvědomuje, že bez kvalitních a atraktivních designů by byla jen aktivistkou se slavným jménem. Móda je tak pro ni tak stále na prvním místě – ví, že negativní kampaň nikdy nebude fungovat, a tak už přes dvacet let balí nepříjemná fakta do krásného oblečení.

Foto: Heroine, First View, The Daily Edge