Debata o genderu, sexualitě a rovnoprávnosti je pro mileniály a dnešní dobu typická. Není proto divu, že se tato témata začala výrazně odrážet i v módě.

A módní průmysl si na bedra vzal nabourávání stereotypů spojených s pohlavím a genderem. Oblečení je to, co za nás mluví jako první, a není tak divu, že se všechny problémy současné doby odráží právě zde. Ať už to jsou politická témata (variace na předvolební heslo Donalda Trumpa Make America Great Again na červených kšiltovkách) nebo sociální celospolečenská témata (trička Dior We Should All Be Feminist).

Dašlím trendem jsou genderově fluidní kolekce. Oblečení z takových kolekcí může nosit kdokoli, nejsou nijak vyhrazená a není řečeno, zda jsou pro muže či ženy. Unisexové kolekce byly nejprve doménou malých nezávislých značek, giganti s rychlou módou, jako jsou Inditex a H&M, se ale rychle připojili do rozjetého vlaku s fluidní módou a vytvořili vlastní kolekce.

Ty jsou povětšinou tvořeny mikinami, tričky, svetry, teniskami v neutrálních barvách. Jednoduše kousky, které nosí téměř všichni. Boření genderových stereotypů v módě by ale podle mnohých mohlo a mělo jít mnohem dál. Střihy, látky i vzory jsou mnohem hravější.

Zatím je těžké gender-fluid přesně definovat. Americký Vogue se minulý týden omlouval za výrok o boření genderových kódů, kterým doplnil editorial se supermodelkou Gigi Hadid a zpěvákem Zaynem. Mnozí argumentují tím, že gender-fluid není o tom, že se mileniálové nebojí barev a že nosí netradiční módu od značky Gucci. Pravidla se ale rozhodně uvolňují. Tento týden například všichni mluvili o vysokých červených botách na podpatku, které si Harry Styles obul na premiéru filmu Dunkerk.

Na trh také začínají přicházet výrobci nabízející oblečení pro dívky, na kterém nenajdete ani jeden roztomilý nápis, motýlka či kytičku. Oblečení je v základních barvách, bez třpytek a potisků a zcela praktické. Kraťasy i rukávy jsou delší než je u dívčí módy běžné. Za nás rozhodně ano!

Na spoustu věcí jsme si již zvykli, rozhodně je ale dobré zamyslet se nad tím, zda se módou nenecháváme příliš svazovat. V 21. století platí zcela nová pravidla. Móda je pro všechny a měla by to být především zábava. Všechny chic ženy totiž kradou ty nejstylovější kousky z pánských šatníků.

Vybrali jsme pro vás několik outfitů, které nás inspirují. Nebojte se je vyzkoušet!