Vlna, bavlna, hedvábí nebo třeba pravá zvířecí kůže. Módní domy v jarních kolekcí upouštějí od zaběhnutých  synteticky vyrobených materiálů a přiklánějí se na stranu těch, kterými nás obdarovala sama matka příroda.

Oproti minulým sezónám, během nichž byly vidět spíše přírodní motivy (paradoxně vyrobené z umělých materiálů) se jedná o příjemnou, ale rozhodně nákladnější změnu.

Šaty z kombinovaných přírodních materiálů Paula Cheng

Šaty z kombinovaných přírodních materiálů Paula Cheng

Ta ovšem nyní vstupuje do tvorby hned několika módních značek, neubránil se jí například Salvatore Ferragamo, Simone Rocha nebo Prada. Vzpomeňme si také na každoroční projekty švédského řetězce H&M, který pracuje na kolekcích Conscious založených právě na udržitelných materiálech.

Vlněné šaty Joseph

Vlněné šaty Joseph

Jednoduchost, čistota, důraz na přírodu i nádherný vzhled jednotlivým kouskům rozhodně dominují.  Mezi nejčastěji využité materiály spadá recyklovaná vlna, bavlna, kůže, len, hedvábí či konopí.

Kolekce jsou protkány bavlněnými či pletenými šaty, topy a sukně se chlubí nádhernou hedvábnou organzou. Pozadu ovšem nejsou ani šperky, jednotlivé náhrdelníky, hodinky či náramky využívají kousků dřeva.

Foto: WWD