Kašmír, kašmírová vlna, je luxusní přírodní materiál. Není nic příjemnějšího na dotek než právě kašmír. Navíc je velice hřejivý a při správné údržbě i dlouhověký. Každý z nás (jak muži, tak ženy) by měl vždy dát přednost kašmíru. Klasická vlna umí být na těle velmi nepříjemná a kousavá, zatímco kašmír vás zahalí do jemnosti, které neodoláte.

Kašmír se do Evropy dostal počátkem 19. století a oblibu si získal mrknutím oka. Vlákna kašmíru pocházejí z kašmírských (odtud i název) nebo tibetských koz. Vlákna by nikdy neměla být silnější než 20 mikronů a měla by se získávat především vyčesáváním, které se provádí ručně. Například v Iránu se surový materiál získává střiháním a to značně snižuje délku vláken. Zajímavostí je, že kašmírová a ovčí vlna se od sebe rozezná jen pod mikroskopem, ale cenově kašmírová vlna tu ovčí převyšuje až devítinásobně. Vysoká cena je i důvodem toho, že se kašmír zpravidla nezpracovává čistý, ale v kombinaci s vlnou. Je proto vždy důležité sledovat etiketu, na které vždy musí být uvedeno procentuální zastoupení kašmíru.

Etiketa neslouží jen k uvedení složení materiálu, ale najdete na ni i doporučený postup pro praní. Je důležité vše přísně dodržovat. Pokud tak neučiníte, můžete vytáhnout z pračky svetr, který už neobléknete vy, ale vaše malé dítko. Při praní je extrémně důležitá teplota vody. Neměla by nikdy být vyšší než 20°C a prát kašmír je doporučeno pouze ručně. Na ždímání i sušičku důsledně zapomeňte. Co se týká žehlení, vždy zvažte, zda je nezbytně nutné. Pokud budete vše dodržovat, váš kašmírový kousek vydrží léta a možná ho zdědí i váš genový nástupce.

Kašmír je velmi oblíbený u módních návrhářů. Do svých kolekcí ho zařadily například značky Gucci, Jason Wu nebo Fendi. Kombinovat kašmírové svetry můžete s džínami pro víkendové pocházky, s koženou sukní do večerního klubu, s tylovou sukní a výrazným náhrdelníkem do divadla nebo dokonce s kašmírovou sukní pro vytvoření dokonalého stylingu. Kašmír je nadčasový a hravý, to na něm mám nejraději.

tumblr_mdrgmuclm61r01xumo1_1280

Do kašmíru je velmi snadné se zamilovat a zcela mu podlehnout. Stačí si obléci svetr z ovčí vlny a poté z kašmíru. Věřte, ten kašmírový už nikdy nesvléknete a možná i váš partner se o trochu více přitiskne!

Foto: Net-a-porter; Pinterest.com