3D tištěné ozdoby a šperky nejsou dnes již takovou vzácností, vlastnit však doma 3D tiskárnu, která vám „na požádání vytiskne“ několik originálů na páteční večírek zatím není nic běžného. Tedy, až doposud.
Není od věci pořídit si vlastní 3D tiskárnu. Vstupní investice není přehnaně vysoká, navíc vám umožní, abyste ukázali světu svůj talent nebo si vytvořili sami pro sebe to, po čem toužíte. V tomto směru vám poslouží například česká firma DO-IT, s.r.o. Ekologická tiskárna DeeGreen vás vyjde zhruba na padesát tisíc, avšak výsledkem bude vaše vlastní práce.
Ať už si chcete zahrát na módního návrháře, nebo popustit uzdu své fantazii, bude tato „hračka“ tím pravým ořechovým. Již dávno si bez ní neumí představit byznys stavební firmy, medicína, ale i rovněž drobní podnikatelé.
Některé modernější 3D tiskárny vám nabídnou povrchovou úpravu šperků, můžete si snadno přizpůsobit velikosti prstenu a tvar si prohlédnete ve virtuálním náhledu, který má 360 stupňů. Tedy například i prsteny a náušnice začínají být velmi realistické pomocí těchto mašinek.
Každý den se dozvídáme o nových technických zázracích a na jejich špičce se stále drží i 3D tiskárny. 3D tisk může mít také obrovský vliv na módní průmysl. S tímto potenciálem se mohou dít skutečně velké věci. Od kratších dodacích lhůt pro designéry až po schopnost vytvářet věci okamžitě. O spojení s módou by mohl mluvit návrhář Michael Schmidt s architektkou Františkou Bitonti, jež předvedli první plně kloubové 3D vytištěné šaty na světě. Další experimenty s 3D tiskárnou přináší návrháři jako Iris van Herpen a Kimberly Ovitz.
Budou za chvíli tyto speciální tiskárny tisknout šaty na počkání a přijdou tak o práci švadleny a krejčí? Nebo je to nadhodnocovaný technický pokrok, který zůstane především v technickém průmyslu než v tom módním? Necháme se překvapit.
Foto: Pinterest.com