Zrak je smyslem, kterým během dne přijímáme a zpracováváme většinu informací. A jsou to právě fotografie, díky nimž máme možnost se v oblasti módního průmyslu vracet zpátky v čase a vzpomínat na nejtalentovanější módní návrháře.

Právě sbírku legendárních fotografií módního domu Christian Dior lze nyní obdivovat na nově otevřené výstavě, jež dala dohromady dílo a myšlenky všech fotografů, kteří zásadním krokem ovlivnili směr této značky. Mezi ty nejtalentovanější patří například Richard Avedon, Erwin Blumenfeld, Clifford Coffin, Irving Penn a Lillian Bassman.

Hlavním předmětem výstavy s názvem „The Legendary Images: Great Photographers and Dior“, která má své místo v muzeu Christiana Diora v Granville, Normandii (kde návrhář strávil většinu svého dětství), je nastínění dalších pevných vazeb, jež byly v minulém století mezi návrháři a fotografy více než důležité.

Norman Parkinson, 1950

„Historie domu Dior koresponduje se zlatou érou módy,“ poznamenala kurátorka výstavy Florence Müller a dodává: „Ve čtyřicátých a padesátých letech byl dům Christian Dior tím nejznámějším na světě, jednalo se o fenomén, se kterým chtěl spolupracovat každý fotograf.“

Projekt nabízí ke zhlédnutí více než 200 fotografií, které jsou tematicky rozděleny do tří částí: první skupina fotografií zachycuje vše okem fotografa, další tvoří výsledné portréty v typickém Dior stylu, třetí nabízí náhled na konstrukci samotné fotografie. Spolu s nimi je vystaveno také 60 haute couture rób, které daly fotkám zcela odlišnou dimenzi.

Výstava začala 3. května, potrvá až do 21. září 2014 a otevřeno je každý den od 10 do 18:30. Na její počest byla také vydána stejnojmenná 152 stránková kniha, která je ideálním řešením pro všechny, kteří se na sever Francie nestihnou zajet podívat. Pokud ovšem o výletu přemýšlíte, další informace najdete na oficiálních stránkách muzea.

Foto: WWD