Můj nedělní dopolední program byl jasný – prozkumat všechna křídla Somerset House a seznámit se tak blíž se všemi showroomy, které jsou zde k dispozici především pro začínající a talentované návrháře. Výběr je to vážně různorodý, od hodinek, plavek, spodního prádla přes klobouky po originální šperky. Na chodbách navíc narazíte na instalace několika modelů designérů, do kterých se vkládají velké naděje.

IMG_7040

Na chvíli jsem se také zastavila v tzv. “press lounge”, místnosti pro všechny mezinárodní novináře, kde je možnost doplnit energii, nabít si svá elektronická zařízení, zapůjčit si notebook či fotoaparát a využít mnoha dalších služeb. Musím říci, že o novináře je tu vážně dobře postaráno a rozhodně nikdo nestrádá.

Potom přišlo na řadu focení zajímavých kolemjdoucích, což mi tu připadá jako největší zážitek, kterým se baví spousta lidí. Fotografové upravují své “vyhlédnuté modelky”, fotí a jsou foceni lidé všech věkových kategorií, etnik, stylů.

Opravdu vám stačí foťák a stát na správném místě a za několik minut se vám o slovo přihlásí zaplněná paměťová karta. Pro mě samotnou je to tady jeden z nejvíce milých zážitků vůbec, protože občas potkáte opravdu nevídané outfity.

IMG_7118

Pokud se nedostanete přímo do hlavního stanu, nemusíte ihned zoufat. Prakticky každý, kdo vejde do areálu Somerset House (a krk vám nemusí zdobit žádná visačka), má možnost vidět všechny přehlídky živě, jelikož jsou přenášeny na velkou obrazovku. To je naše útecha, protože aspoň takto můžeme být součástí celého programu.

Většina doprovodného kolotoče ale probíhá také v přilehlých ulicích či budovách. Odpoledne jsem proto věnovala návštěvě projektu/platformě Fashions Finest, v prostorách Grand Connaught Rooms byly představeny kolekce mnoha začínajících návrhářů, kteří sklízeli poměrně bujaré ovace.

Nemohla jsem si nechat ujít ani přilehlou budovu Freemason´s Hall na Great Queen Street, tu obydluje projekt Fashion Scout. Fashion Scout se zaměřuje výhradně na britské talenty, v minulosti představil návrháře jako Peter Pilotto, David Koma nebo značku Felder Felder. Nyní je zde možnost zhlédnout prezentace několika dalších britských talentů, nechat si udělat maniúru či nový make-up od značky Body Shop.

IMG_7198

V předvečer se ve stejných místech konala také přehlídka absolventky Central Saint Martins roku 2006 Vity Gottlieb, na kterou jsem se velmi těšila a nutno říci, že oprávněně.

Úplně poprvé na mě dýchla vážnost situace a atmosféra světově zorganizované přehlídky s usmívajícími se lidmi v prvních řadách, davy fotografů dychtících po těch nejlepších snímcích, hezky upravené modelky a ještě krásnější modely. Kolekce založená na inspiraci podmořským světem je proložena mnoha ručně zpracovanými detaily, volánky i jemnými materiály. A byla povedenou tečkou za mým nedělním programem.

IMG_7238

Foto: Monika Kolářová