Po mém čtvrtečním večerním příjezdu do britské metropole jsem se ocitla zasypaná pozvánkami na různé typy přehlídek, prezentací a doprovodného programu, čehož je tentokrát opravdu nadbytek. Nejtěžší tak zůstává dát stranou vše, co je za a) buď moc daleko, b) nemá tolik atraktivní jméno na pozvánce nebo c) to co víte, že prostě nestihnete.

Můj páteční plán byl ovšem jasný – zajít si vyzvednout svoji press kartu, nafotit pro vás několik zajímavých street style fotografií, poté strávit čas ve stanu v Somerset house při přehlídkách Bora Aksu, Daks a Jean- Pierre Braganza a nakonec se vydat do Freeemason´s hall, kde na mě čekal další bohatý program. Plán to byl sice náročný, ale večer se ukázalo, že dobrý.

Vůbec poprvé jsem měla možnost, dívat se na jedny z velkých přehlídek přímo v hlavním stanu uprostřed Somerset house. A hned ta první – kolekce Bora Aksu mne naprosto nadchla. Heslo podzimní kolekce je následující: “Láska je s jistotou nádherná věc; je více precizní než smaragd a dražší než kvalitní opál.” A láskou se to na mole vážně hemžilo.

bora-aksu-aw15-pa-002-b_426x639

Právě víra v lásku, hrdinství a obětování se byly hlavní inspirací značky. A tak se na mole odehrála krátká pohádka vyprávějící emotivní cestu za využití rozmanité barevné palety – královsky modré, optimisticky zlaté nebo pudrově růžové v kontrastu s tvrdou černou.

bora-aksu-aw15-pa-001-b_426x639

Kolekci tvoří především nádherné šaty různých materiálů, zdobené originálními výšivkami, kousky kůže a také 3D květy dotvářející konečnou romantickou atmosféru. Silueta zůstává štíhlá, ale bohatá. Dlouhé propracované kabátky jsou namixovány s dlouhými strukturovanými sukněmi, stávají se symbolem ženskosti a definují sofistikovanost kolekce.

U DAKS měli jasno a pro svoji podzimní kolekci hledali inspiraci v pohybu, evoluci a dynamice. Hlavním tématem ovšem zůstala kola jako nezbytnost dravých motocyklů. Kreativní ředitel značky Filippo Scuffi se soustředil především na modely z kvalitní kůže jako jsou motorkářské bundy, kabátky, boty nebo rukavice.

00010h_426x639

Stejně tak se nebál využít efektu prošívání, drsnou kůži nakombinoval s jemným kašmírem a chic sukněmi, které pomocí hudby a účesů z dob 70. let doladily celkovou atmosféru.

00110h_426x639

Jedno z nejmilejších překvapení pro mne byl večerní program ve Freemason´s Hall, který obstaralo portugalské duo Daniela Barros a Joao Melo Costa. Především Costa, který ve svých modelech vsází na ekologické prvky, zařazuje rozličné materiály a vytváří tak něco nového v oblasti ekologické kreativity.

Joao_Melo_Costa_AW15_72dpi_007_426x639

Foto modelů a backstage: Facebook, Pinterest,WWD

Foto ostatní: Monika Kolářová