Státní večeře, kterou americký prezident Barack Obama 11. 2. 2014 uspořádal, byla na počest francouzského prezidenta Hollanda. Ten se na tuto událost nakonec dostavil sám, jelikož se nedávno rozešel se svou dlouholetou přítelkyní Valerií Trierweiler. Stál tak celou dobu mezi manželi Obamovými a se svou výškou působil lehce komickým dojmem.

Michelle Obama, François Holland a Barack Obama

Zvolit šaty k příležitosti státní večeře není snadný úkol, kromě obav zda dodrží patřičný dress code, se hosté museli přizpůsobiti venkovním teplotám pod bodem mrazu a teplotám ve stanu na jižním trávníku, kde se večeře konala. Francouzský styl šatů zvolila Michelle Obama, která měla tentokrát nezvykle delší rukávy, než je u ní zvykem. Obvykle je k vidění s odhalenými rameny a v modernějším stylu. Její šaty má na svědomí návrhářka Carolina Herrera a vyšívaný top s dlouhou, robustní sukní v barvě, která se nazývá „modř svobody“ se zasloužily o chvályhodnou kritiku nejenom amerických médií.

US President Barack Obama and first lady Michelle Obama wait for the arrival of French President Francois Hollande for a state dinner at the White Hou

Z redaktorů se na večeři objevila hlavní editorka časopisu Cosmopolitan, Joanna Coles, která s novináři vtipkovala o svých černých kožených šatech s originálním živůtkem z kolekce KaufmanFranco. „Doufám, že nepůsobí příliš nemravně“, dodala Joanna.

Joanna Coles

Joanna Coles

Na státní večeři se dostavil i známý herec Bradley Cooper se svou přítelkyní modelkou Suki Waterhouse. Bradley neriskoval žádné experimenty a zvolil oblek od návrháře Toma Forda s bílou košilí a černým motýlkem.  Jeho přítelkyně pro sváteční příležitost nasadila náušnice od Monica Vinader. Suki ve svých šatech působila velmi usedle. Nejspíš obavy ze správné volby oděvu předběhly přirozený vkus.

Bradley Cooper a Suki Waterhouse

Večeře se zúčastnily i herečky Cicely Tyson a Mindy Kaling, která na svém Twitteru přivítala francouzského prezidenta a vložila svou fotku v bílých šatech od módního návrháře Davida Meistera. Šaty na jedno rameno se stříbrným zdobením byly možná až příliš upnuté a zvýraznily tak plnější tvary herečky. Obama s francouzštinou šetřil. Srdečně své hosty přivítal pozdravem „bonsoir“ a pak se svým hostům přiznal: „Právě jsem oficiálně vyčerpal svoji francouzštinu“. Následovaly zdvořilostní a taktní konverzace v angličtině, které sem tam rozbila upřímnost a humor. Americká velvyslankyně z OSN Samantha Power na dotaz novinářů, kdo navrhl její dlouhou zelenou róbu, nebyla schopná odpovědět. Zavolala si tedy na pomoc manžela Casse Sunsteina, který zkontroloval štítek na šatech a za svou ženu prozradil návrháře Badgley Mischka. V tomto případě je neznalost až tristní nebo důkaz toho, že stylisté pracují zcela bez názoru svého klienta.

Samantha Power s manželem

Samantha Power s manželem

Rafinované šaty zvolila herečka Julia Louis-Dreyfus, kterou na večeři doprovodil její otec. Herečka zastává hlavní roli v novém seriálu Viceprezident. Se skutečným americkým viceprezidentem Joe Bidenem měla čest se při této příležitosti skutečně potkat. Julia oblékla šaty od Monique Lhuillier, boty Rogera Viviera a kabelku značky Salvatore Ferragamo.

Julia Louis Dreyfus

Na večeři nechyběl ani komik, moderátor a politický satirik Stephen Colbert se svou ženou Evie Colbert. Formální oděv obou manželů působil elegantně. Evie v dlouhých modrých šatech se zúženým pasem a výstřihem do V opravdu zářila. Stephenovi se podařilo usednout hned vedle první dámy Michelle.

Stephen Colbert a jeho žena Evie

Mezi vzácné hosty patřili i manželé Elon a Talulah Musk. Talulah je britskou herečkou, která si v roce 2010 vzala za muže Elona, zakladatele PayPal. V lesklých černých šatech vynikla její krásná postava.

Elon a Talulah Musk

V nabídce toho večera bylo menu o čtyřech chodech. Ten hlavní zastalo hovězí z rodinné farmy v Coloradu s modrým sýrem. Rovněž se podávaly brambory, salát, kaviár i zmrzlina. Doušky vína si hosté dopřávali z těch nejlepších a na výběr měli ze značek Morlet 2011 z Napa Valley,  Chester-Kidder 2009 z Columbia Valley a Thibaut-Jannison “Blanc de Chardonnay” z Monticello. Na večeři zazpívala čokoládová Mary J Blige, avšak tanec se tentokrát nekonal. Aby nedošlo k žádnému společenskému faux pas ze strany francouzského prezidenta, který neměl doprovod, raději se tanec utnul hned na začátku.

Mary J Blige

Hostů na této slavnostní příležitosti nebylo málo. Celkový počet pozvaných skýtal 350 hostů a převážná většina neváhala zvolit jednoduchost v černé klasice. Komu to slušelo víc a kdo mohl být při výběru šatů přísnější? Více ve fotogalerii.

Foto: Profimedia.cz