Alaïa zemřel v sobotu brzy ráno po dlouhé nemoci. Návrhář otevřel svůj první ateliér ve svém bytě na Rue de Bellechasse koncem sedmdesátých let. V roce 1980 debutoval svojí první kolekcí. Během své kariéry Alaïa proslul důmyslnými řemeslnými detaily, velebením ženskosti, ale také odmítáním rostoucích tlaků průmyslu, který se během jeho života radikálně posunul.

Na odchod tohoto génia zareagovala celá řada osobností z módního průmyslu. Pro The Business of Fashion se vyjádřili například Miuccia Prada, Riccardo Tisci, Jean Paul Gaultier či plejáda světových topmodelek:

Cindy Crawford

“Kromě toho, že byl kreativním géniem, byl to jeden z nejvíce milých lidí, jaké jsem za svůj život poznala. Oblékal mě jako mladou modelku, kdy jsem si sama byla svým tělem nejistá, a on mé křivky zdůraznil, nikoliv potlačil (…). Ve všech svých modelech dal ženám pocítit, že jsou nádherné, a proto na něj módní svět nikdy nezapomene.”

Stephanie Seymour

“Azzedinův přínos módnímu průmyslu je opravdu neměřitelný. Dokázal pochopit jak duši, tak anatomii žen po celém světě. Vždy budu vděčná za jeho přítomnost v mém životě a za to, jaký vliv měl nejen na moji kariéru, ale i mé srdce. Papa, odpočívej v pokoji.”

My papa?. @azzedinealaiaofficial #azzedinealaia #stephanieseymour

Příspěvek sdílený Stephanie Seymour (@stephanieseymour),

Claudia Schiffer

“Měla jsem to štěstí, že jsem s ním měla příležitost hodně pracovat. Milovala jsem trávit čas po jeho boku. Azzedine Alaïa byl velmi milý, skromný a stydlivý  muž, který objevil módu, jíž nikdo nedokáže napodobit. Je skutečnou legendou a bude nám obrovsky scházet.”

Christy Turlington

“Dnes mě vzbudila tak smutná zpráva a jediné, co mohu dělat, je prohlížet si fotografie a videa zachycující šťastné chvilky po boku jednoho z nejmilejších a nejtalentovanějších lidí, jaké jsem kdy v módním průmyslu poznala. Bude mi tolik scházet tvé světlo.. Všem, kteří se nestačili rozloučit, posílám lásku..”

Zdroj: BoF, Instagram