The True Cost

Pojem udržitelnost zahrnuje vše od dopadů současného fungování módního průmyslu na planetu až po pracovní podmínky těch, kdo pro nás oblečení vyrábějí. Na celý proces se soustředí fascinující film s názvem The True Cost. Snímek popisuje jak nelidské prostředí, v němž žijí švadleny z rozvojových zemí, tak důsledky celého koloběhu fast fashion. Zahrnuje také rozhovory s vlivnými designéry, jako je Stella McCartney.

Machines

“Boj za etičtější přístup k módě zdaleka není u konce,” potvrzuje Rahul Jain, režisér filmu Machines. Pracovníky v textilních továrnách natáčel v indickém státě Gujarat. Tam, kde dostávají tři americké dolary za dvanáctihodinovou směnu. Snímek působivě zachycuje hodiny monotónní a vyčerpávající práce, kterou muži i chlapci musí zvládnout, aby uživili své rodiny.

Unravel

Co se děje s oblečením po vyhození? Z vyspělých zemí putuje do indického města Panipat, kde ho recyklují zpět na přízi. Patnáctiminutový dokument Unravel ukazuje indické ženy pracující v továrně – na základě množství oblečení, jež se dostává do malého města, si společně s vlastní imaginací vytvářejí obraz o životě na západě.

Slowing down fast fashion

Módní průmysl nenechává spát ani hudebním hvězdám. Svůj vlastní dokument natočil Alex James, baskytarista britské skupiny Blur. Mluví zde s návrháři, aktivisty i řetězci a zjišťuje, že vůle pro změnu existuje. Konzumenti se totiž pomalu začínají dívat na oblečení tak, jako berou jídlo – chtějí vědět, odkud pochází, a jak kvalitní doopravdy je. Budete jedním z nich?