Co je 3D tisk?

Do všech odvětví, které si jen vybavíte, pronikají nejnovější moderní technologie a nejinak je na tom i módní průmysl. Jednou z nejvýznamnějších technologií, jež bude v budoucnu udávat směr módy, je právě 3D tisk. Ten funguje na principu výroby třídimenzionálních objektů z různých materiálů na základě digitální předlohy.

3D v módě

Přestože je 3D tisk ve světě módy stále považován za spíše experimentální věc, můžeme očekávat, že bude do fashion sféry pronikat čím dál tím více. Zatím největší využití má 3D tisk v textilní výrobě a to především na vytváření složitých struktur a vzorů látek, které se potom dále využívají. 3D dále funguje pro výrobu šperků, ale i obuvi či dalších doplňků.

3D sneakers

Nejznámější průkopnicí 3D módy je holandská módní návrhářka Iris van Herpen, která oslňuje módní scénu trojrozměrnými šaty. S 3D ale experimentují ale i velké značky, jako například Nike, jež nedávno představila model bot Nike Zoom VaporFly 4% FlyPrint s 3D tištěným svrškem. 3D metoda pak v tomto případě měla za cíl boty odlehčit a vylepšit jejich prodyšnost a přiléhavost.

Kam se bude 3D móda vyvíjet dál?

Očekává se, že 3D tisk bude v módě nacházet své uplatnění stále více a bude usnadňovat zpracovávání různých materiálů a tvorbu složitých vzorů. Reálně se ale také může stát, že si za nějakou dobu budeme moct tisknout kousky oblečení sami doma, a to podle předlohy nebo podle vlastních představ a designů. Dali byste si říct?