A ihned následující den se konala přehlídka jarní a letní kolekce Chloé ready-to-wear, kterou návrhářka Clare Weight Keller věnovala památce Gaby Aghion. I když Clare nemohla mít ani tušení, že Gaby tak náhle zemře, kolekce překrásně vystihuje odkaz madam Aghion, který tu po ní navždy zůstane.

Gaby Aghion se narodila pařížským rodičům v Egyptě roku 1921 a do Paříže se přestěhovala roku 1945. Zde v roce 1952 zakládá značku Chloé a to na protest proti formalitě padesátých let. Na výsluní se tkvěla především móda haute couture a Gaby se pokusila o radikální změnu. Vytvořila kolekci oblečení, která byla vyrobena z luxusních materiálů, ale silueta byla volnější, materiály měkčí a celková nositelnost o poznání jednodušší. Aghion se tímto činem zasloužila o módní pojem pret-a-porter (ready-to-wear).

profimedia-0179889858

Aghion zůstala v Chloé až do roku 1985, kdy byla značka prodána společnosti Richemont Group. V průběhu let se na postu kreativního ředitele vystřídalo několik vzácných návrhářských jmen jako Karl Lagerfeld, Stella McCartney či Phoebe Philo. Ti všichni dnes vybudovali své vlastní brandy a Karl Lagerfeld se stal nedostižným. Právě on byl její smrti velmi zasažen a jistě bude na tuto významnou ženu vzpomínat i v úterý, kdy představí světu kolekci Chanel ready to wear. Možná to je náhoda, ale pro módní svět osud, že Gaby opustila tento svět právě v době, kdy všichni oslavujeme kolekce, které de facto vznikly díky ní, dámě, která módě tolik zanechala.

Foto: Profimedia.cz