Během doby, kdy po tragédii v dhácké budově Rana Plaza vznikaly petice, a aktivisté se snažili probudit značky k zodpovědnosti, zabil požár v jiné bangladéšské továrně osm lidí. Podle všeho se měla výrobna zaměřovat na pletené zboží, a to například pro Primark, skupinu Inditex či New Look.

Bylo tedy načase, aby přišla nějaká dobrá zpráva. Nakonec ji ve čtvrtek večer vyslala organizace Clean Clothes Campaing, která oznámila, že třicet velkých značek podepsalo dohodu o zvýšení bezpečnosti v továrnách. Z těch, které máme v povědomí my, jsou to například H&M, C&A,Tesco, Marcs&Spencer, Mango, Esprit a značky skupiny Inditex.

Dohoda o zvýšení požární a stavební bezpečnosti zahrnuje až tisíc bangladéšských továren a vznikla spojením sil Clean Clothes Campaign, IndustriALL Global Union, UNI Global Union a Worker Rights Consortium, tedy organizacích bojujících za „férové“ podmínky v různých oblastech produkce.

Evropa X Amerika

S evropskými značkami, a současně tak i s „Dohodou“, drží pouze dvě americké, čímž vzniká mezi oběma kontinenty pomyslný spor. Šest asociací z USA i Kanady a američtí obchodníci se sjednotili pod North American Bangladesh Worker Safety Group. Jejich plán Safer Factories Iniciative ale nikdo nepodepisuje, jde pouze o jakési stanovení cíle velmi podobného tomu, jaký si dala skupina „evropská“. Tedy místo toho, aby se všichni skutečně sjednotili, vznikají akorát zbytečné slovní přestřelky a zmatky.

Organizace v čele s IndustriALL Global Union z nesprávného jednání ve smyslu nevole se připojit k jejich dohodě obviňují Gap a Wal-Mart. Jenže například právě společnost Wal-Mart Stores Inc. přišla s vlastním plánem, jak zamezit nehodám a nastavit zaměstnancům „lidské“ prostředí. Ve všech 279 továrnách, ve kterých momentálně nechává zhotovovat své produkty, mají probíhat pravidelné inspekce. Jejich dělníci také projdou bezpečnostním výcvikem. Mimo to už Wal-Mart na svých stránkách zveřejnil seznam továren s nevyhovujícími parametry. Ostatní americké značky prý podnikají kroky obdobné.

Továrna se zbortila i v Kambodži

Ačkoliv je výsledek snahy o zlepšení podmínek v bangladéšských továrnách bezpochyby úžasný, problémy mají samozřejmě i další země. A to například Kambodža, jejíž model kontroly továren má být podle stanovisek její vlády sice příkladem, ale očividně nic není tak růžové, jak by se mohlo zdát.

V pátek se totiž zřítil strop nezkolaudovaného mezipatra v továrně Wing Star Shoes nedaleko kambodžského hlavního města Phnompenh, kde měly vznikat boty pro značku Asic. Produkce pro značky jiné zatím vyloučena nebyla.

Zprávy zatím neudávají ani žádné finální počty obětí. Hovoří se o dvou mrtvých a devíti zraněných, kteří prý ale v ohrožení života nejsou.

Pád továrny navíc přivolal pozornost ke skutečnosti, že v ní měli být zaměstnáni nezletilí. Jedna z obětí prý byla mladší šestnácti let. Pro magazín WWD se k tomu vyjádřila šéfka Community Legal Education Center, Mouen Tola, která tvrdí, že mladé dívky platí „náčelníkovi“ vesnice nemalý obnos za k práci potřebné falešné doklady. O špatně nastavených pravidlech Wing Star Shoes ale podala již dříve zprávu i Clean Clothes Campaign. Podle té mělo kvůli špatné hygieně budovy denně omdlévat až dvacet zaměstnanců.

(Ne)dokonalý model

V Kambodži je až na pět set továren, kde je zaměstnáno až na pět set tisíc lidí. Výroba oděvů tvoří osmdesát procent kambodžského hrubého domácího produktu. Kontrola továren probíhá v rámci programu Better Factories Cambodia, fungujícího už od roku 2001, který jednou za dva roky sestavuje souhrnnou zprávu o stavu průmyslu, nevyzrazující však veřejnosti konkrétní jména výrobců, kteří by nějak porušovali zákony. Registrovaným a autorizovaným nákupčím pak podává informace detailnější.

Kontrola budov má podle Mouen Tola probíhat každý měsíc, což se nezdá být jako pravdivá informace. Přesto ale Wing Star Shoes neprošla inspekcí žádnou. Jill Tucker, poradkyně Better Factories, se pro jedny aljašské noviny vyjádřila, že Wing Star Shoes se do programu kontroly továren na obuv, který byl spuštěn teprve před rokem, nezapojila. Účast na něm je prý dokonce dobrovolná.

Opět se tak ukazuje, jak moc je síť mezi značkami, výrobci a nakonec i organizacemi snažícími se konat dobro spletená. Vše kontrolovat prostě bohužel nelze a jediné, co je nutné podporovat a oceňovat, je alespoň snaha o jakékoliv zlepšení.

Foto: IndustriALL Global Union