Poruchy příjmu potravy jsou pro většinu neodmyslitelnou součástí života modelek a nikdo nevěří tomu, že by jejich ultraštíhlost mohla být vrozená. Jenže ono to není tak primitivní, jak by se mohlo zdát.

Totiž, i kdyby dívka drobnou kostru zdědila, s největší pravděpodobností ji v takové formě nemůže udržet pravidelným přísunem tučného a přeslazeného jídla. Musí se tedy hlídat, avšak jestli se dopracuje až k anorexii, to záleží pouze na její povaze.

Sama si vzpomenu na několik případů, kdy jsem v zákulisí přehlídky slyšela dívky hovořit o tom, jak přibraly nějaký ten centimetr v pase, a manažerka jim doporučila zhubnout. Vajíčková dieta, proteinová dieta, cokoliv. Hlavně se zbavit toho pro normální lidi nepatrného příbytku, který však může znamenat ztrátu zakázky.

Praxe modelingových agentur se ale liší„Jestli chci pracovat, musím se přizpůsobit trhu. Agentura mě do ničeho nenutí, ale máme tam bookerku, která dělá zároveň výživového poradce. Když za ní člověk zajde, tak mu pomůže,“ řekla mi topmodelka Daniela Kociánová, kterou v Čechách zastupuje agentura Elite Models Prague.

Daniela se za svou kariéru s anorexií nesetkala, naopak tvrdí, že se modeling s poruchami příjmu potravy přímo vylučuje. „Je to příliš náročná práce. Když jsem šla všechny fashion weeky od New Yorku až po Paříž, bylo to vážně těžké, a to jak psychicky, tak fyzicky. Dívka trpící anorexií v takto nastaveném tempu nemůže fungovat.“

Bojovat i podporovat

Ať chceme, nebo nechceme, fotografie, které zachycují hubená těla, nutí ke shazování váhy nejen dospívající děvčata. A je úplně vedlejší, jak modelka k postavě přišla.

Brazilská agentura Star Models k problému přistoupila provokací. Anorexii svým svěřenkyním i těm, kdo je obdivuje, zakazuje. Minimálně se o to tedy snaží novou kampaní, kde srovnává skicu od návrháře a dívku počítačem upravenou na míry kresby. Nápisem „Nejsi skica, řekni anorexii ne“ se snaží probudit diskuzi o tom, jak průmysl nastavuje nereálný ideál.

Jenže módní svět je pestrý a s ním i výběr agentur. Zatímco jedna se s anorexií snaží alespoň nějak bojovat, ve Švédsku pro ně není překážkou, ba naopak. Doktoři ze Stockholmského centra pro poruchy příjmu potravy sdělili tamějším médiím, že hledači nových modelek si své objevy vytipovávali přímo před klinikou. Nemocnice kvůli tomu musela změnit režim vycházek.

„Myslíme si, že je to odporné. Lidé stáli venku okolo kliniky a snažili se nabírat naše dívky, protože věděli, že jsou velmi štíhlé. Je to velmi špatné znamení, když jsou dívky takto oceňovány za poruchu příjmu potravy,“ řekla pro švédské noviny Metro šéfka kliniky Anna-Maria af Sandeberg.

Asi se se švédskou doktorkou shodneme všichni – odporné to skutečně je. Ovšem příliš hubené dívky prostě poptávané jsou a nezmění se to, dokud se nepřenastaví ideál krásy. A to v nejbližší době rozhodně nehrozí.

 

Foto: Star Models