Maja Božović a designérská dvojice Awkward (Lucie Jelínková a Monika Nováková) dnes převzaly z rukou Dariny Křížové, brand manažerky značky Perwoll společnosti Henkel ČR, hlavního partnera soutěže PFW Perwoll START-UP 2012, a Simony Krainové, ambasadorky Prague Fashion Weekend, finanční odměnu ve výši 100 a 50 tisíc korun za vítězství v letošním ročníku soutěže PFW Perwoll START-UP.

MAJA BOŽOVIĆ se narodila v Pivnici v Srbsku, po absolvování bakalářských studií pokračuje prvním ročníkem v magisterském studiu na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, atelier Oděvní design doc. Julie Sabové.

„První impulzy k vytvoření kolekce přicházely již v loňském roce na stáži v zahraničí. Poznala jsem mnoho lidí z různých zemí, různých kultur, vyznání, věku, profesí,“ uvádí Maja. „Téma soutěže mě inspirovalo k myšlenkám o historii lidstva, o našem osobním vývoji. Proces budování charakteru a osobnosti. V každém zachycení mé fantazie byly různé barvy. V mém příběhu se mi líbí konec, chvíle ticha. Nebyl černý, nebyl to symbol smutku, tmy, ale sofistikované bitevní pole, kde jsou všechny barvy dohromady.  A z nich vzešla jedna, jedna z nejsilnějšího pigmentu v barvě černé”, doplňuje.

„Výhra je pro mne jeden z důkazů, že kolekce má svou váhu a kvalitu. Je to pro mne velký úspěch! Byla jsem šťastná, už když jsem se dostala do finále, výhru jsem nečekala a úplně mne dojala, doteď nejsem schopná definovat všechny své pocity. Výhru použiji z větší části na tvorbu další kolekce, na které již tvrdě pracuji. Rozhodla jsem se, že práci spojím s potěšením a látky si nakoupím v zahraničí. Koupím si asi také nějakou dobrou knihu a zbytek částky k dofinancování již dlouho plánované stáže ve Francii.“

Designérky Lucie Jelínková a Monika Nováková jsou studentkami VŠUP Praha, ateliér Módní tvorba. Spolupracovat začaly v rámci klauzurní práce. Spolupráce jim natolik vyhovovala, že v ní nadále pokračují. „Náhodou jsme se dozvěděly o soutěži START-UP a rozhodly se zúčastnit kategorie doplňku, byla to pro nás výzva, vyzkoušet si něco nového“, komentují prvotní impuls návrhářky. „Výhra je pro nás především obrovská motivace do budoucna. Když do něčeho vložíte velké úsilí, vyplatí se to. Zároveň to pro nás byla skvělá prezentace, dozvěděla se o nás spousta lidí jak z ČR, tak ze zahraničí.“

Při předání ocenění bylo rovněž vyhlášeno téma PFW START-UP 2013. Tím je BOD ZRODU. Je tedy jasné, že i příští rok se máme na co těšit a Iconiq.cz bude opět u toho.