Po léta jsou perly považovány za symbol klasické krásy, která se dědí z generace na generaci. V západních zemích již malé holky sní o své první řádce perel, která je bude zdobit na rodinných fotografiích. Krásu perel obdivoval již Kokichi Mikimoto, který v roce 1893 vynalezl techniku jejich kultivace. Naprostá většina perel dnes dostupných na trhu jsou původem kultivované. Proces kultivování perel napodobuje přírodní proces a jeho detaily není nutné dopodrobna popisovat. Důležité je, že pan Mikimoto chtěl ozdobit všechny ženy na světě perlami a dobře věděl, že dokonale kulatá a lesklá perla byla a je nesmírně vzácná a cenově srovnatelná s diamanty.

Díky kultivaci perel učinil Mikimoto ze své společnosti celosvětového lídra, jímž je dlouhých 120. let. Při příležitosti takto vzácného výročí uvádí značka Mikimoto fascinující kolekci s názvem Regalia. Nejskvostnější perly a drahokamy vytvořily základ třinácti unikátních náhrdelníků, náramků, náušnic a prstenů. Kolekce je inspirována vznosnými šlechtickými klenoty. Designéři a přední klenotníci nechali splynout historický styl s nadčasovou krásou, která nikdy nezevšední.

Je zcela jasné, že těmto klenotům neodolaly ani světové celebrity, v jejichž čele stojí milovnice perel Coco Chanel. Perly nejsou jen šperkařským fenoménem, ale i tím módním, kterému podlehly herečky Elizabeth Taylor, Marilyn Monroe a rovněž Sarah Jessica Parker, která perlový náhrdelník oblékla i jako Carrie Bradshaw v kultovním seriálu Sex ve městě.

Pokud ještě nemáte svou perlu, kterou toužíte předat  nastupující generaci, je nejvyšší čas si ji pořídit. Vánoce klepají na dveře a seznam dárků se bude co nevidět psát. Ale jedno malé upozornění na závěr. Pokud bude ježíšek štědrý a vaše přání vyslyší, neuzavírejte perly ve šperkovnici. Noste je a ukazujte je světu a světlu, jinak vám totiž vyschnou a ztratí svou krásu pro těch budoucích 120 let.

Foto: Kamila Písaříková