MBPFW: Lay Sedláková a Miro Sabo aneb Krása odlišnosti

/ Redakce

Předposlední přehlídka v rámci MBPFW 2014 nabídla spojení dvou nadějných návrhářů. Kolekce Lay Sedlákové a Mira Saba pro jaro/léto 2015 přinesly hned několik úhlů pohledu na vyjádření ženské linie.

Zatímco Lay se zaměřila především na odlišné ženské tváře a vlastnosti oděvu jako takového, Mirova hlavní pozornost byla během zpracování modelů věnována různým materiálům.

Talentovaná návrhářka Lay Sedláková je studentkou Ateliéru módní tvorby Pavla Ivančice na UMPRUM a zároveň je členkou designérského týmu značky Pietro Filipi. Absolvovala několik stáží v zahraničí a na letošním MBPFW představila rozvinutou diplomovou kolekci nazvanou „Whatta Luscios“.

Že jde o práci Lay Sedlákové, prozradil hned druhý model v řadě kolekce SS 2015. Lesklé materiály působící až plastickým dojmem i lehce řasené sukně a topy jsme v jejích kolekcích již mohli spatřit.

Důraz na ženskou siluetu, korzetové střihy i pouzdrové sukně dodaly veškeré eleganci punc jemnosti. Monochromatické provedení modelů od bílé přes výraznou modrou a růžovou, až po vínovou a černou v podání sametového kompletu a šatů protínala lesklá varianta tmavě modré a bordó. Bylo zřejmé, že nám chce samotná návrhářka sdělit hlubší myšlenku celé kolekce.

Lay Sedláková

Lay Sedláková

„V jednom soudržném celku se odráží více úrovní vnímání vlastností oděvu, prolínají se v něm oblé a ostré formy, což ještě více podporuje zvolený materiál. Vizuální dojem z kolekce může být v prvním momentu až znepokojující svou strohostí,“ přiznala o své kolekci Lay. K dokonalým detailům patřily také jemné vlny ve vlasech modelek či tenké kovové náramky.

Bez delších prodlev následovala módní přehlídka slovenského návrháře Mira Saba, který kdysi absolvoval stáž u samotného Rafa Simonse.  Ještě před prezentací své nové kolekce na MBPFW 2014 stihl Miro o své práci něco málo prozradit. „Řada, s níž se budu prezentovat na MBPFW 2014, vznikla ve spolupráci s obchodem praguekabinet v návaznosti na exkluzivní kolekci županů, vytvořenou právě pro tento concept store s uměním a designem.“

Miro se zároveň přiznal, že inspiraci pro tuto kolekci našel ve východní filozofii a v tamním přístupu k lidskému tělu. Nikoho tedy zřejmě nepřekvapilo, když první modelka vešla do auly v hnědobéžovém županu s květinovým potiskem.

Miro Sabo

Miro Sabo

Pro své nové modely zvolil asymetrické střihy šatů i halenek bez důrazu na ženskou linii. Kolekce se zabývá především volností, objemem i lehkostí materiálu. Nízké černé pantofle ladily převážně k tmavým outfitům. Střídmě se však v kolekci objevila bronzová, červená, modrá a šedá.

Výrazné žluté doplňky v podobě náramků i pásků si našly přirozenou cestu k definici jednotlivých modelů, stejně jako mohutné uzly nebo průstřihy. Třešničkou na dortu byly vlasy modelek, které působily mokrým dojmem, čímž uvolněnost a nenucenost celého konceptu na váze misek rozhodně převážila.

Foto: Martin Franěk/Lay Sedláková/, archiv MBPFW/Miro Sabo/