3x víkendový gourmet tip na jihu Čech

/ Lenka Komrsková

Jižní Čechy umí stran gastronomických zážitků nabídnout mnohem víc než jen třeboňského kapra. Vybrali jsme pro vás tři základny chutí, které byste v regionu neměli minout. Czech it Out!

Sůl a řepa

Otevřenou kuchyní orámovanou fermentovanými surovinami, které posouvají chuť do maxima, vtrhl na jihočeskou gastronomickou scénu šéfkuchař Pavel Drdel. Alfou a omegou jeho rodinného podniku Sůl a řepa jsou čerstvé a pro českou kuchyni přirozené suroviny jako brambory, zelí, pšenice, okurky, mrkev, ryby a farmářská masa. V názvu zmíněná ‚řepa‘ se propisuje do menu v nejrůznějších obměnách. Elegance připravovaných pokrmů má přitom nezřídka blízko k prezentaci ve fine dining stylu, přestože k jejich zpracování Drdel přistupuje jinak, beze zbytků a šetrně, aby extrahoval sto procent chuti. Trhané hovězí maso zde rozmazlují až třicet hodin, obdobné míry péče se dostává i konfitovanému hovězímu krku a řadě sirupů na domácí limonády.

Bavorova 20, Strakonice

Žlutá ponorka

Elegantní, ale ne upjatý. Zábavný, ale ne vlezlý. Živý, ale ne únavný. Základní parametry křehké rovnováhy představ o ideálním baru pro večer bez večerky se nápadně shodují s popisem českobudějovické Žluté ponorky. Lví podíl na atmosféře mají vyladěné drinky a barová jídla, která redefinují význam této často velmi kompromisní gourmet kategorie. K mixologickým originálům jako je Hořký Měsíc s vodkou, vanilkou, grepem a bezinkou se ve Žluté ponorce servírují třeba hovězí líčka s omáčkou z burgundského vína a lanýžovou bramborovou kaší – zkrátka kreace, které v baru neočekáváte, ale o to víc je oceníte. Mimochodem, zeptejte se u obsluhy na speakeasy koktejl Death in the Afternoon. Na menu ho nenajdete, ale to nejlepší obvykle nebývá snadno k mání.

Česká 66, České Budějovice

Thir 

Opravdovost v každém detailu je základním směrem vinného baru a bistra Thir. Vinná karta se tady skládá výhradně z biodynamických vín, nabídka jídel zase vypadá jako alternativní interpretace seznamu produkce nejlepších jihočeských farmářů a pěstitelů. Menu dlouhé jako Vojna a mír nečekejte, Thir vyznává nekomplikovanost. Co tady skutečně skvěle umí jsou kreativní experimentální burgery, narazíte tady třeba na ten z kapra nebo z hovězích drštěk. Návykové jsou i talířky ve stylu tapas – vždy ovšem ze striktně lokálních zdrojů, s příběhem, a hlavně s nápadem, jako třeba v případě uzeného pstruha v aspiku s fermentovaný tvarohem. Thir založil táborský patriot a věčný hledač autenticity života Jan Čulík. Jedním z hlavních cílů jeho podnikání v gastronomii od začátku byla podpora lokálních farmářů. Jejich zeleninu, maso nebo ryby v Thiru představuje v kosmopolitní podobě, která dokazuje světovost a bohatství mikroregionu.

Provaznická 1, Tábor

Další gastronomické tipy napříč celou Českou republikou najdete v knize Czech it Out, kterou můžete objednat zde, a na instagramovém profilu projektu @czech.itout.

Foto: Archiv