Co jsou zač?

Bílkoviny jsou základní stavební jednotkou v těle. Tvoří je asi 20 druhů aminokyselin rozdělených do tří skupin – esenciální (musíme je přijímat z potravy), neesenciální (tělo si je umí vytvořit) a semiesenciální (neesenciální aminokyseliny, které organismus nedokáže vytvářet například v růstové fázi nebo při vysoké zátěži  v dostatečném množství).

Bílkoviny v každém jídle

Bílkoviny je potřeba tělu pravidelně dodávat, mají totiž důležité funkce. Dodávají energii, podílí se na růstu a obnově tkání a buněk, ovlivňují budování svalů, tvorbu hormonů a protilátek. Jejich denní energetický příjem by měl tvořit 12 – 15 %.

Ani míň, ani víc

Podobně jako u jiných věcí v životě platí „všeho s mírou“. Malé i příliš velké množství bílkovin je špatně. Nedostatek vede ke ztrátě svalové hmoty, oslabení imunity, otokům, bolestem svalů a kloubů i špatné psychice. Ani nadbytek však není ku prospěchu věci, organismus ho totiž nedokáže vstřebat. Zatěžují se ledviny a játra, zvyšuje se cholesterol, ubývá vitamínů a minerálů a může se objevovat únava.

Živočišné vs. rostlinné

Živočišné zdroje (maso, ryby, vejce a mléčné výrobky) patří mezi tzv. plnohodnotné bílkoviny, protože se podobají bílkovinám v našem těle a obsahují vyvážený poměr zmíněných esenciálních aminokyselin. Rostlinné zdroje jako luštěniny, obiloviny, ořechy či zelenina jsou tzv. neplnohodnotné, neobsahují totiž všechny druhy aminokyselin, vždy jim některý chybí. Na druhou stranu jsou lépe stravitelné.