Téměř každý z nás občas onemocní chřipkou nebo alespoň ho přepadne rýma, která je otravná a kazí nám naše dny. Vzít si léky je to nejjednodušší, ale zkusme se ohlédnout do minulosti a znovu dát přednost bylinkám, jejichž zázračnému účinku věřily už naše babičky?

Důležitý je nejen správný výběr bylinek, ale i samotná příprava bylinkového čaje je pro úspěch zcela zásadní. Alespoň dvě polévkové lžíce bylinné směsi vložíme do 1/2 l  vroucí vody a přikryté necháme asi 15 minut vyluhovat. Čaj ochutíme medem a citronem, aby se jeho léčivý účinek ještě zvýšil. Čaj pijeme vždy teplý až horký. Při chřipce je zásadní se řádně vypotit a v tom nám pomůže právě horký čaj.

A které bylinky jsou ty nejvhodnější k vyléčení chřipky? Zvolte například Bez černý květ, Diviznu, Hluchavku, lipový květ nebo plody šípku.

Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie

Dalším osvědčeným receptem je zázvor. Nastrouhaný zázvor zalijte asi litrem vařící vody, podle chuti můžete přidat kus celé skořice nebo hřebíčku. Zázvor nechte asi půl minuty až minutu vylouhovat. Je důležité tuto dobu dodržet, jinak se zničí esenciální oleje. Hotový čaj přeceďte, a pokud chcete, ještě dochuťte medem a šťávou z citronu nebo pomeranče.

Ale hlavně nepodléhejte depresi, každá nemoc jednou skončí a vy si svůj pobyt v posteli zkraťte třeba čtením knih, na které v pracovním shonu nemáte čas. My dáváme přednost těm módním, abychom stále zůstali v obraze.

obrázek

Foto: Pinterest; soukromý archiv