Že ve Francii k ústřicím nedostanete vinaigrette, natož citron a že správný znalec ústřici nikdy nesrká, ale kouše a mnoho dalšího zjistíte – stejně jako my – na kurzu přípravy ryb od šéfkuchaře Dalibora Navrátila, jenž bude jedním z nejpovolanějších rádců na vaší cestě za dokonalým kulinářským zážitkem. Dalibor je totiž držitelem francouzského rytířského řádu za gastronomii Chaine des Rotisseurs, který obdržel od francouzské vlády za přínos pro gastronomii, a v současnosti se jeho mistrovským znalostem můžete naučit v nově otevřeném kulinářském studiu Sage Food Academy. Co jsme se tam dozvěděli?

Nejlepší chobotnice

V perfektně vybaveném kuchařském studiu si osvojíte přípravu té nejměkčí a nejšťavnatější chobotnice, s níž budete moci směle konkurovat vašim oblíbeným restauracím. Klíčové je nesolit vývar, přidat trochu cukru, ale hlavně chobotnici nikdy nevařit! Pro správný výsledek ji stačí nechat necelé dvě hodiny pošírovat, při vaření by totiž ztuhla. Kromě kompletního soupisu ingrediencí, jaký můžete najít leckde, se od Dalibora dozvíte řadu tajných triků. Tušili jste například, že nositelem chuti chobotnice je kůže? Aby nepopraskala, přidává se do nálevu korek od vína.

Tradiční i méně známé postupy

Asi nejtypičtější českou rybou je kapr, ale obvyklým problémem spojeným s jeho přípravou jsou kosti. Proto se mu spousta lidí v kuchyni vyhýbá, a nakonec najde své místo na stole jen smažený, v trojobalu, na Štědrý večer. Přitom lze kapra připravit na spoustu dalších způsobů a ani kosti nemusejí být problém. Věděli jste, že když kapra naložíte do kyselého nálevu, tak kůstky za dva dny marinování zmizí?

Doma zauzený losos

Pokud jste se uzeným plátkům lososího masa dosud vyhýbali, protože spíš než chuť masa jste cítili přehnanou slanost, nepřeskakujte následujících pár řádků. Losos je více než jiné ryby náchylný na nesprávnou přípravu, přitom filetům sluší ty nejjednodušší postupy – maso zbavené kůže necháte marinovat ve směsi soli a krystalového cukru, v poměru jedna ku jedné, v chladničce pak bude necelých 12 hodin. Naprosto famózním zakončením je zauzení před podáváním. Kuchyňské uzení už ovšem dávno není pouze výsadou fine diningových restaurací, díky unikátní udicí pistoli Sage smoking gun, si snadno a rychle dopřejete ten pravý gurmánský požitek z ušlechtilého kouře a povýšíte své kulinářské dovednosti na vyšší úroveň. Bon apetit!