Superpotraviny po česku: Které lokální produkty vyzkoušet?

/ Redakce

Goji, matcha tea, chia semínka či acai berry dnes vidíte snad v každém zdravém jídelníčku. Tyto superpotraviny nám mají pomoci k lepšímu zdraví, protože obsahují spoustu prospěšných látek. O jejich pozitivním vlivu samozřejmě není pochyb. Nicméně i v našich končinách můžeme najít řadu surovin, které jsou našemu tělu blíž a díky jejich účinkům na organismus dokáží hravě konkurovat těm exotickým. Koukněte sami, co byste si měli pravidelně dopřávat na talíři.

Maliny, borůvky, ostružiny

Lesní plody patří mezi lokální superpotraviny bohaté na vitamíny B a C, minerální látky jako hořčík, draslík nebo železo a další důležité živiny. Posilují imunitu, chrání před nemocemi, působí jako antioxidanty a mají protizánětlivé účinky. Takže nechoďte do bio obchodu pro goji, ale hurá do lesa!

Vlašské ořechy

Na nervy, pro správné fungování mozku, na lepší paměť a soustředění nebo i pro krásné vlasy a nehty – to vše dokáže pravidelná konzumace vlašských ořechů. Je to hlavně díky vysokému obsahu omega-3 nenasycených mastných kyselin, ale také kvůli vitamínu E, selenu, hořčíku, zinku nebo kyseliny listové.

Semínka

Slunečnicová, lněná, konopná, dýňová, sezam či mák. Semínka mají všestranné využití, obsahují různé vitamíny, minerály, vlákninu, bílkoviny a jsou také výborným zdrojem kvalitních tuků. Uleví od bolestí, posílí organismus a pomohou zlepšit pleť i vaše vlasy.

Medvědí česnek

Jedna z prvních bylin, pro kterou se můžete na jaře vypravit, je medvědí česnek. Pokud plánujete jarní očistu organismu, neměl by vám uniknout. Má totiž úžasné detoxikační účinky, dodává energii a sílu a funguje také jako přírodní antibiotikum. Nejlepší je konzumovat ho čerstvý.

Špenát, brokolice i růžičková kapusta

Asi nikoho nepřekvapí, že zelenina prospívá našemu zdraví. Jako superpotravina se pak díky svému bohatému složení označuje hlavně špenát, jehož syrová šťáva se celkově řadí k nejvýživnějším surovinám. Dále jsou to např. brokolice či růžičková kapusta pro jejich velké množství vitamínu C.

Foto: Pinterest