Vraňanská farma rodiny Hančových se proslavila prodejem jahod, které pěstuje unikátní metodou. Ta umožňuje brzkou, ale zároveň i dlouhou sklizeň, která za přízně počasí trvá až 8 měsíců. „Jahody pěstujeme speciální stolní termínovanou technologií ve fóliovnících, kde je klima plně automaticky řízeno přes počítač, abychom dosáhli těch nejlepších výsledků a mohli nabízet ty nejsladší jahody od jara do podzimu,“ vysvětluje Milan Hanč.

Kromě jahod ale Hančovi nabízí také čerstvou domácí zeleninu a další ovoce, které pěstují s využitím moderních technologií na zhruba 30 hektarech a následně je prodávají ve své farmářské prodejně spolu s dalšími lokálními výrobky. Nyní pro své zákazníky ve dnech 30. 4. a 1. 5. 2022 slavnostně otevírají i novou největší farmářskou prodejnu s bistrem v regionu, která bude umístěna ve výjimečné dřevostavbě. Při té příležitosti je pro návštěvníky nachystán víkend plný aktivit pro celou rodinu. Těšit se mohou například na slámohřiště, možnost zasázet si vlastní květiny nebo jahodníky, ochutnávku farmářských dobrot a pálení čarodějnic.

„Mezi hlavní speciality našeho nového bistra bude patřit mimo jiné odrůdová jahodová zmrzlina, aby zákazník mohl ochutnat chuť různých odrůd jahodníků, které si u nás může zakoupit k domácímu pěstování. Dále budeme připravovat domácí koláče se sezónním ovocem a mnoho dalších sladkých a slaných pokrmů z farmy,“ říká Milan Hanč.

Moderní dřevostavba

Nová budova je zároveň i unikátní dřevostavbou s minimálním dopadem na životní prostředí, kterou navrhl Ing. Arch. Jan Lapčík. Vrací se tak k původním hodnotám hospodaření na farmě, mezi kterými je zásadní udržitelnost. Jedním z důležitých prvků je nakládání s dešťovou vodou, aby byla stoprocentně využita. Částečně je akumulována na zelené střeše prodejny a část je jímána v retenčních nádržích a následně využívána pro závlahu farmy.

Farma Vraňany Hanč

Zdroj: Farma Vraňany Hanč

„V roce 2017 se na naše architektonické studio FUSION ARCHITECTS obrátila rodina Hančových s přáním navrhnout moderní a nadčasovou novostavbu farmy. Záměrem bylo vybudovat novou prodejnu, rozšířit stávající prodejní plochy a poskytnout větší komfort zákazníkům. Stavbu jsme tedy od začátku koncipovali na jednoduchých a silných principech s použitím současných technologií a odkazem k tradici,“ říká architekt Ing. Jan Lapčík.

Objekt Farmy Hanč je tvořen čtyřmi částmi, které jsou vzájemně propojené a tvoří jeden celek. Prodejna s kavárnou a bistrem je jednopodlažní objekt s plochou zelenou střechou, na který navazují dva domy se sedlovými střechami spojenými s prodejnou, kde se nachází multifunkční prostor pro pořádání workshopů a přednášek a administrativní zázemí farmy.  Poslední částí je skleník, který rozšiřuje a doplňuje prodejní plochy.

Farma Vraňany Hanč

Zdroj: Farma Vraňany Hanč

Rodinná Farma Vraňany Hanč sází na nejmodernější technologie nejen při pěstování jahod a dalších plodin, ale také v oblasti venkovního i vnitřního osvětlení svého nového sídla. To zajišťují prémiová svítidla značek Zumtobel a Thorn, která splňují přísná kritéria z hlediska designu, funkčnosti i hospodárnosti.

O Farmě Vraňany Hanč:

Farmu Vraňany Hanč (dříve Jahodárna Vraňany) založili v roce 1998 bratři Milan a Radek Hančovi, kteří tak navázali na rodinnou tradici zemědělského hospodaření a zahradnictví. Hančovi jsou největšími pěstiteli jahod v České republice, které v současné době pěstují na ploše cca 40 ha. Jahody pěstují přírodní metodou na slámě v polní technologii a od roku 2018 jsou také jediní, kteří v České republice pěstují jahody ve speciální stolní termínované technologii. Díky širokému výběru odrůd navíc nabízí ty nejsladší čerstvé jahody až 8 měsíců v roce. Je toho ale daleko více. Farma Vraňany Hanč nabízí i čerstvé ovoce a zeleninu, farmářský obchod s domácími produkty přímo od Hančových i lokálních dodavatelů a v neposlední řadě je skvělým výletním místem, kde si odpočinete, naberete energii a uspokojíte chuťové pohárky i touhu po čerstvých a zdravých surovinách. www.farmavranany.cz

Autor: Fimar