Hadi, mašle i tenisky: Nejlepší boty pro Resort 2014

/ Redakce

Potřebujeme stále nové a návrháři nám naštěstí vychází vstříc. Současně s každou novou kolekcí oblečení přichází každou sezónu i nové boty. Jehly, klíny, sandálky, polobotky, tenisky, řady pro období resort 2014 obsahují vše, co si jen můžeme přát.

I boty se řídí trendy. Jako u oblečení sice platí, že se nosí v podstatě vše a jednotlivé tendence se prolínají, ale přesto se několik společných výrazných znaků nakonec projeví. Jinak tomu není v kolekcích obuvi pro období resort 2014.

Tvary, výšky a typy podpatků zůstávají až na výjimky klasické. Objevují se špičky, nízké tlusté podpatky, sandálky s pásky okolo kotníku a přes prsty, jednoduše to, co momentálně vídáme v obchodech. Nějaká ozvláštnění ale do hry zapojilo hned několik návrhářů, a položilo tak inspirační základy pro konfekční značky, které svými „kopiemi“ uspokojí i běžné zákaznice.

Alexander Wang páskem přes nárt obalil i jehly, dům Balenciaga, ve kterém nově působí jako kreativní ředitel, na kotníku zapíná mohutný řetěz, na nárt pak upoutává třásněmi. Chanel využívá popularity průsvitného podpatku, průhledná je i lahev evokující tu od Coca Coly pod stélkou sandálků Charlotte Olympia. Fendi zůstává u známého barevnými nýty pokrytého podpatku, Louis Vuitton se rozhodl oprášit před pár sezónami populární dřeváky. Na denní nošení navrhla velmi nepraktickou obuv Sonia Rykiel – sandálky i „bačkůrky“ ušila z plyše.

Návrat hada

Zvířecí vzory můžou symbolizovat luxus, v horším případě ale i nejlevnější pokus o něj. S hadím vzorem je obecně těžší šlápnout vedle než například s leopardem, ale i to se může „povést“. Obuty do plazích skvostů z kolekcí resort 2014 máte jistotu, že kráčíte po cestě pravé elegance.

Bot z hadí kůže (případně její imitace) se vyrojilo skutečně dost, ale vzhledem k tomu, kolik je „hadího“ oblečení, se není čemu divit. Přirozenou barevnost módou milovaných plazů zachovává Diane von Furstenberg nebo Proenza Schouler. Jedovatě zeleného hada stáhl z kůže Reed Krakoff, do žluté tónoval svoje sandálky Jason Wu. Hadí šupiny návrháři také pouze naznačovali – z kovu je poskládal Edmundo Castillo.

Svět zvířat má ale v řadách resort zástupců více. Marc Jacobs použil pštrosa, Alejandro Ingelmo zase efekt drobného rybího vzorku. Značka Casadei svůj ikonický kovový podpatek spojila s žirafími skvrnami.

Roztomilé mašle

Mašle neodmyslitelně patří k eleganci i hravě dívčímu stylu. Záleží jen na tom, na jaké botě je uvázaná. V kontrastu s jehlovým podpatkem se, podobně jako kousky od Alexandra Birmana nebo značek O Jour a Aquazzura, hodí k prvnímu šatníku. K hravému oblečení padnou ploché sandálky od Gucci s hedvábím potištěným míčky (tak, aby se hodily k šatům z Gucii Resort 2014) i lakované pásky od Viktora a Rolfa.

Rovnou dvě mašle umístil na růžové jehly Ralph Lauren. Jedna, typická „balerínkovská“, z provázku, zdobí špičku, druhá, „baletkovská“, ze stuhy, se omotává kolem kotníku.

Sláva slámě

Sezóna resort je určená na teplé období, se kterým si notoricky spojujeme i espadrilky. Z juty splétané podrážky si návrháři upravují různě – Sonia Rykiel a Stella McCartney je například zvedly na dobrých deset centimetrů, Stella McCartney pak využila jejich klasickou výšku jako podklad pro „obyčejnou“ tenisku.

Espadrilky ale nejsou jedinými nějak splétanými botami v kolekcích resort. Vyplétané části najdeme u polobotek a mokasínů od Bottega Venetta a Stuarta Weitzmana. Ten navíc, stejně jako Danielle Michetti, spletl po vzoru slaměných klobouků celé boty.

Od ornamentu po květy

Organické tvary a přírodní motivy, to je další velká kapitola nejnovějších kolekcí. Zaoblené pásky udrží nožky v sandálcích od Jimmy Choo, Aquazzura, Alexandera Birmana, Pierra Hardyho a Jeroma Rousseaua, zahnuté podpatky je podepřou v kouscích od Dior, Nicholase Kirkwooda, Givenchy nebo Waltera Steigera. Poslední jmenovaný navíc lodičkám zvlnil lem, stejně mysleli i Bionda Castana či Aperlai.

Ornamentální zlatý dekor zdobí podpatky od Ruperta Sandersona, Sergia Rossi a Valentino. Konkrétními květinami boty potiskli Givenchy a Paul Andrew, obilné klásky na lodičky vyšil Rupert Sanderson.

Stálice nově

Jak jsem psala v úvodu, napříč sezónami se drží určité tvary nebo typy obuvi. Nikdy nechybí například klíny. Tentokrát jich sice mezi extrémním množstvím jehel moc není, přesto návrháři na pohodlnost občas pomysleli. Černobílé sandály na vysoké platformě uvedli Casadei, Robert Clergerie a Paul Andrew, značka Chloé rozšířila podpatek natolik, že klín evokuje, nicméně špička zůstala nepohodlně tenká.

Nabídka plochých bot vůbec neodpovídá poptávce, v porovnání s podpatky je jich až neuvěřitelně málo. Většinu tvoří polobotky, různé mokasíny a drobné sandály, pantofle do svých kolekcí zařadili Chloé („zdravotnické“ molitanové) a Calvin Klein („zdravotnické“ černobílé).

A do třetice všeho stálého, pro resort 2014 připravili designéři i několik párů tenisek. Na podpatek je posadila značka DKNY, vedle jehly vytvořila i populární verzi s klínem. Vyloženě sportovní jsou kotníčkové a „bačkorové“ kusy od Alejandra Ingelma.

Popisované boty si můžete prohlédnout v naší galerii, všechny řady doplňků pro resort 2014 budeme také postupně vkládat také do kategorie „Kompletní módní kolekce“

 

 

Foto: Archiv firem