„Je pro nás velkou ctí být součástí EXPO 2020 v Dubaji a svou radost a oslavu z účasti jsme chtěli předat i dále. Zabýváme se ruční výrobou unikátních malosériových mechanických hodinek a víme, že precizní lidská práce a nápad jsou zárukou úspěchu. Jako mladá firma jsme chtěli dát designérům příležitost a dokázat, že české ručičky jsou ceněné po celém světě,“ říká Josef Zajíček, CEO a investor značky BOHEMATIC.

Samotná designérská soutěž o nejlepší návrh hodinek BOHEMATIC GRAPHIC SUTNAR trvala symbolicky 50 dní a probíhala ve speciální aplikaci na stránkách magazin.bohematic.cz a byla otevřena pro profesionální i amatérské designéry z celého světa. Soutěžící dostali soutěžní archy a přesné instrukce, jakým způsobem mohou vytvářet svoji vlastní privátní edici hodinek. Do soutěže se zapojily i čtyři vysoké školy z celé České republiky – v Praze to byly Vysoká škola uměleckoprůmyslová a Art&Design Institut, dále Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni anebo Fakulta umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ustí nad Labem. Kromě toho soutěž běžela na sociálních sítích.

„Ukázalo se, že soutěž byla zajímavou příležitostí nejen pro studenty odborných vysokých škol, ale i pro talentované jedince z řad laické veřejnosti. Důkazem velkého zájmu je i pokořená hranice 34 tisíc shlédnutí naší aplikace. Celkem bylo do soutěže podáno neuvěřitelných 198 soutěžních návrhů. Z nich poté porota v čele s našimi designéry Janem Němečkem a Michalem Froňkem vybrala 6 finalistů,“ říká Josef Zajíček, CEO a investor značky BOHEMATIC.

Vyhlášení vítězného návrhu proběhlo na návrh soutěžní poroty v českém národním pavilonu na EXPO 2020 v Dubaji. Výsledky vyhlásil generální komisař Jiří František Potužník a překvapivě byli oceněni hned dva soutěžící.

Hodinky vypráví svůj příběh…

Vítězem soutěže se stal Michal Karafiát s návrhem hodinek, který vypráví příběh nedozírné, divukrásné pouště v podobě dun a ropy, symbolizované lapidárně řešeným pouzdrem a jemnou grafikou minimalistického číselníku. Dosáhl tím elegantního vyjádření přírodního bohatství Spojených arabských emirátů, které se neokouká. BOHEMATIC následně pro finální výrobu zvolil x-vrstvý plech, růžové/žluté zlato a použití vlastní in-house technologie laserování číselníku a galvanického pokovování, kterou neustále vylepšuje až na hranice technologické proveditelnosti.

Slavnostní předání unikátního kusu vyrobených hodinek se uskuteční v Dubaji na konci března 2022 přímo v národním pavilonu České republiky za účasti významných hostů a bude spojeno s charitativní dražbou.

Odborná porota se rozhodla udělit také speciální cenu 11leté Nelly Růžičkové, která se dokázala vypořádat se soutěžním zadáním lépe než jiní soutěžící. Profesionálně zvládla nejen návrh hodinek, ale i práci se soutěžními archy. Těšit se může na setkání s oběma renomovanými designéry, které proběhne při speciální oslavě v showroomu BOHEMATIC v Maiselově ulici.

Kromě společnosti BOHEMATIC se na úspěšném průběhu projektu podílejí Kancelář generálního komisaře pro účast České republiky na Všeobecné světové výstavě EXPO 2020 a také agentury EventEx a Goodfellas Advertising, které zajištují marketingovou podporu soutěže v ČR a Dubaji.