Končí Ann Demeulemeester, matka avantgardy

Novinářům a spřízněným duším rozeslala ručně psaný dopis v příloze emailu. Tak se Ann Demeulemeester, členka skupiny Antverpská šestka, která změnila běh módních dějin, rozloučila se svou význačnou kariérou.

Tajemnost, vrstvení, nedokončení, dekonstruce. Tak se dá primitivně charakterizovat tvorba belgické designérky Ann Demeulemeester, která nepřestává překvapovat módní svět.

Sama se v začátcích inspirovala generací Japonců, do níž počítáme zejména Yohjiho Yamamota a Rei Kawakubo se značkou Comme des Garcons, která v 80. letech zamíchala kartami celosvětové módy surovostí a stylem popírajícím až shazujícím ženskost a smyslnost. Na Japonce však navázala celá skupina Antverpská šestka, tedy šestice belgických designérů, která v 90 letech dokončili Královskou akademii v Antverpách a nebojácně vtrhli do francouzské metropole. Mimo Ann Demeulemeester byli zakládajícími členy například i Dries van Noten nebo Walter Van Beirendonck.

Ann Demeleumeester kritici často označovali za “nejtemnější” z celé šestice. Někdo její práci považuje za novogotickou, jiný za počátek grunge. V každém případě výrazně ovlivnila celé další generace tvůrců.

Belgická designérka se však s módou definitivně rozloučila 20. listopadu 2013. “Přichází nová doba pro můj osobní život i pro značku Ann Demeulemeester. Cítím, že je čas rozdělit naše cesty,” napsala v ručně psaném dopise rozeslaném emailem. Svůj brand opustila po 28 letech, 17 let poté, co spustila produkci pánské linie.

Foto: WWD