V pondělí se rozdávaly další Křišťálové Glóby. Tentokrát si ho odnesl významný britský režisér Ken Loach a to za mimořádný přínos světové kinematografii. „Poprvé jsem byl v Karlových Varech myslím v roce 1967 a to tu vládla optimistická atmosféra. Když jsem se vrátil v roce 1970, nálada se podstatně změnila. O to pro mě bylo důležitější, že nám festival tehdy udělil hlavní cenu za film Kes, který jsme natáčeli v srpnu 1968, a při tom jsme poslouchali zprávy o tancích v Praze,“ zavzpomínal Ken Loach.

Ocenění převzal i jeho dlouholetý scenárista Paul Laverty, který dodal; „Když jsem se s Kenem seznámil, řekl mi, ať se podívám na Ostře sledované vlaky. Díky němu jsem vlastně váš film objevil,“ uvedl Laverty před promítáním snímku Sladkých šestnáct let, který se odehrává v Glasgow. Z tohoto skotského města pochází i sám scenárista, což je slyšet na jeho přízvuku. „Někdy si říkám, kolik vět mi Ken za těch posledních dvacet let vlastně rozuměl. Možná proto naše spolupráce trvá tak dlouho“.

Ve světové premiéře se v Karlových Varech ukázal nový dokument Víta Klusáka, Svět podle Daliborka. Film z dokumentární soutěže sleduje jednoho maloměstského českého neonacistu a jeho nejbližší. Jeho tvůrce na úvod oznámil, že se stydí za českého prezidenta a jeho prohlášení ohledně místa bývalého koncentračního tábora v Letech. „Tento film jsme dělali proto, abychom čelili těmto nesmyslům,“ řekl Klusák před nabitým Velkým sálem.

A které další filmy byly v Karlových Varech uvedeny za přítomnosti hvězd?

Polednice

Castingová režisérka Mája Hamplová, režisér Jiří Sádek, režisér a producent Matěj Chlupáček, herečka Karolína Liipowská, herečka Anna Geislerová, herec Jiří Štrébl, kameraman Alexander Šurkala

Anthropoid

Producent Kryštof Mucha, řezisér Sean Ellis, herečna Anna Geislerová, producent David Ondříček

Absence k blízkosti

Střihač Šimon Hájek, koproducent Michal Křeček, herečka Pavla Beretová, herečka Anna Cónová, režisér Josef Tuka a herečka Jana Plodková

A další modelky přispěly na dobrou věc. Zakoupit si luxusní šampaňské, a tak přispět na pacienty bojující s nemocí ALS, ve Varech dorazily topmodelky Tereza Maxová a Veronika Vařeková.