Jestli nejste zrovna “ajťák” a s počítači bojujete, pak vás možná ani nenapadne, co všechno může váš počítač zpomalovat. Ač se nám nechce, i počítač musíme čistit a starat se o něj.

Jestli se vám tedy někdy stává, že kolečko vidíte po každém kliknutí a máte chuť s počítačem mrsknout do kouta, ještě chvíli počkejte a zkuste některé jednoduché tipy na to, jak počítač zase vrátit k životu.

1) Aktualizujte software

Když vám bude počítač hlásit, že je k dispozici aktualizace, nainstalujte jí co nejdřív. Často jsou nutné kvůli novým virům, před kterými musí váš počítač chránit.

2) Uspořádejte si věci do složek

Jestli máte ve všem nepořádek a složky máte po celé ploše, udělejte si chvilku a všechno si vytřiďte a vymažte to, co už nepotřebujete.

3) Počítač je zavirovaný

Pokud brouzdáte po internetu, pak se virům těžko vyhnete. Asi málokdo z nás má ten nejlepší antivirový systém, počítač si proto zkontrolujte a jednou za čas pročistěte od virů pomocí speciálních programů.

4) Je zaprášený

Počítač se vám přehřívá až běda? Pak vám představujeme vaši novou nejlepší kamarádku, plechovku stlačeného vzduchu, takže honem pro ní. Počítač byste totiž neměli luxovat, ale všechen prach a drobky vyfoukat. Speciální stlačený vzduch koupíte ve všech obchodech s elektronikou.

5) Má plný disk

Když počítači dochází místo, zpomalí se. Zkontrolujte si kolik místa ještě zbývá. Pokud je disk plný, pročistěte ho a pomocí programu na čištění si smažte všechny nepotřebné složky a soubory.

6) Máte příliš mnoho otevřených programů a záložek

Jestli máte otevřené dva prohlížeče, na každém dvacet záložek a do toho ještě editujete fotky, váš počítač asi běží úplně na maximum. Obzvlášť, pokud používáte notebook. Snažte se proto mít počet otevřených programů pod kontrolou.

7) Používáte moc náročný program

Editace videí a fotografií dokáže počítač pořádně zahltit. Jestli je počítač pomalý a přehřívá se, nejspíše už na software, který právě používáte, nestačí. Sežeňte si nějaký méně náročný (místo Photoshopu třeba Lightroom) nebo dělejte úlohy postupně.