Málo dobíjecích stanic?

Elektromobily si razí svou cestu i u nás. To, co bylo původně pouze výstřelek, kterému mnozí nedávali šanci na budoucnost, je dnes obecně přijímaný trend a hybridy nebo elektromobily si pořizuje stále více z nás. Jejich výhody jsou zřejmé. Vozidlo neprodukuje spaliny, které jsou škodlivé pro naše ovzduší a obtěžují zápachem, je tiché, nemusíte platit za výměnu oleje, svíček apod. Jako nejvýraznější nevýhoda elektromobilů se uvádí jejich infrastruktura. Zatímco na benzinku natrefíte na každém rohu, možností jak dobít elektromobily je pořád málo. Motorista si tak musí pečlivě volit trasu, kterou se bude ubírat, aby neskončil „bez šťávy“. Dobíjecí stanice dnes budují největší dodavatelé elektřiny, ale také celá řada firem coby příjemný bonus, či obce na parkovištích, která provozují. Doposud postavila tyto stanice každá osmá firma, další se chtějí brzo přidat. V současné době by mělo být v České republice 1200 dobíjecích stanic.

Nejsou jen pro bohaté

Elektromobily už nejsou jen hračkou pro velmi bohaté. Jejich cena klesá a slušný elektromobil, který nebude jen z plastu, pořídíte již za cenu kolem půl milionu korun. Zlepšují se také použité technologie, baterie vydrží na jedno nabití stále více. Stát se snaží využívání elektromobilů podporovat nejrůznějšími výhodami. Ať už je to parkování zdarma, které je v centrech měst jistě k nezaplacení, nebo třeba tím, že majitelé elektromobilů si nemusí pořizovat dálniční známku. Firmy dostávají na pořízení elektromobilů dotace.

Elektromobily a povinné ručení

Elektromobilu podporují také pojišťovny. I pro elektromobily je povinné si uzavřít povinné ručení, cena povinného ručení elektromobilů je levnější než u aut se spalovacím motorem. „Dvě stejná auta například VW Golf a eGolf se budou cenou povinného ručení lišit, levnější ho bude mít auto s elektro pohonem. Je třeba ale upozornit na to, že pokud si klient sjedná kombinaci povinného ručení a havarijního pojištění, pak tato kombinace na eGolf bude o dost dražší. Sleva na povinném ručení nevyváží to, že eGolf stojí milion a normální Golf 400 000 korun a že cena havarijního pojištění se odvíjí od hodnoty vozidla. Pokud klient zvolí jen povinné ručení, pak to je pro elektromobil vždy levnější.

Elektromobily jsou ale drahé a jde o novější vozidla, protože se prodávají pár let a klienti u nich vyžadují většinou kombinaci,“ uvádí Martin Thienel, ředitel sekce Pojištění ve společnosti Kalkulator.cz, která srovnává ceny pojištění a energií. Jak si na elektromobil sjednat povinné ručení online? „V naší kalkulačce stačí vyplnit registrační značku a my poznáme, že má vozidlo elektropohon. Pokud klient značku nevyplní, pak si v kalkulačce zvolí daný typ pohonu. Stejný postup platí v kalkulačce havarijního pojištění. Cena povinného ručení pro elektromobily záleží na konkrétní pojišťovně: „Na ceně povinného ručení se podepisuje několik faktorů. Pojišťovny podporují zelenou energii, majitele elektromobilů dále podporují speciálními asistenčními službami, jako je právě dobití baterie,“ uzavřel Martin Thienel.