Burning Man je sociální experiment. Takový rainbow gathering říznutý apokalyptickým Mad Maxem. Na konci srpna uprostřed ničeho v nevadské poušti vyroste město – Black Rock City, které se na jeden týden v roce stane Mekkou kreativity, sebevyjádření a umění všeho druhu. Město, kam se sjede na 75 000 lidí z celého světa, a přesto po všem tom veselení, které v sobě zahrnuje několikametrové sochy a instalace, alegorické vozy a non-stop zábavy na desítkách stageí, na konci nezbude nic než prach.

Není to úplně festival, ani dovolená v klasickém slova smyslu a nejedete tam jen tak na výlet. Je úplně normální, že okolo vás projede sedmimetrový králík, vzduchem propluje žralok a ninjové bojují s piráty.  Musíte si s sebou dovézt úplně vše, co budete potřebovat – vodu, jídlo, přístřeší a na konci vše musíte také i odvézt, protože tam nejsou žádné popelnice.

Jednooký monster car odpočívající na Playa v Black Rock City. Foto: Marek Musil

Nefungují zde peníze, až na malou výjimku, koupit lze pouze led, kávu, čaj a iontový nápoj a všichni se řídí deseti principy, které vybízí k sebevyjádření, svobodě, zodpovědnosti nebo třeba k tomu, že se člověk má starat nejen o sebe, ale i své okolí a nezanechávat v něm negativní stopu. Dalším z důležitých principů je pak ekonomie daru, bezpodmínečné obdarovávání.

Pokud se chcete nechat bavit od někoho jiného a jen koukat na atrakce, Disneyland pro vás bude lepší volba. Burning Man se prostě nedá lehce zařadit. Každopádně platí, že se o sebe a svůj zážitek musíte postarat sami a vydržet například i prašné bouře, při kterých není vidět ani na deset centimetrů.

Kdybychom měli Burning Man vysvětlit jedním slovem, bylo by to toto! MAGIC, autoři
Laura Kimpton a Jeff Schomberg. Foto: Marek Musil

V letošním roce se do Black Rock City chystá něco přes třicet Čechů a Slováků a po roční pauze Burning Man přivítá další umělecký projekt z Česka. Skupina umělců tam doveze interaktivní instalaci Heardt  – několikametrové srdce s piánem v jeho samotném centru, které nejen že budou všichni moci rozeznít, ale hrou na klávesy také rozsvítit. Tento projekt byl nejprve v Česku oceněn Linhartovou nadací a následně i samotným Burning Manem.

Stejně jako v loňském roce do Black Rock City míří i fotograf Marek Musil, který si z minulého ročníku přivezl přes 4000 snímků a vytvořil dechberoucí kolekci fotografií – DUST & LIGHT. Tento projekt v letošním roce rozšířil i o sesterské akce v Izraeli – Midburn a Jihoafrické republice – AfrikaBurn, a na podzim chystá velkou výstavu a knihu, kde budou fotografie ze všech tří míst.

Party autobus v Black Rock City. Foto: Marek Musil