Pokud zadáte do vyhledávače Googlu spojení česká hudební scéna, asi na pátém odkazu vám vyjede stránka pro cizince “Learn Czech” s článkem “Czech music scene”. Článek představující tuzemské zpěváky, zpěvačky a kapely zmiňuje v první větě jako nejslavnějšího interpreta Karla Gotta, hned po něm Lucii Bílou, Helenu Vondráčkovou a cituji “trošku kontroverzního” Daniela Landu. Pokračuje výčtem rádiových hitparád s Anetou Langerovou a Michalem Davidem. Z kapel neopomíjí Chinaski, Divokýho Billa a Kabáty. Ano, přesně v tomto pořadí. Upřímně se divím, že v této krasojízdě chybí už jen skupina Kryštof a Ben Cristovao.

Samozřejmě, toto jsou interpreti, kteří jsou pravděpodobně nejvíce slyšet, především v rádiích. A to nejen kvůli hlasitému projevu. O jejich kvalitě se dá u některých polemizovat, ale dobře, jednou tu jsou a ještě chvíli asi zůstanou.

Pak je tu ale i spousta nových interpretů a skupin, kteří sice neválcují přední příčky hudebních žebříčků, ale kvalitou si na nich rozhodně zaslouží být.

Ventolin

Ne, toto není název lékárny, ale DJ hrajícího deitroitské techno, který zaujme nejen svou hudbou. Ventolin v retro bundičce, s licousy a brýlemi působí lehce deviantně, o to víc jsou jeho performance zajímavější. Má za sebou vydání desky Totem a hrál na několika hudebních festivalech. Zaregistrovat jste ho mohli především na vyhlášení posledních cen Czech Grand Design, kde dělal živý hudební doprovod. Zajímavé je, že k tomu používá výhradně analogové železo, bez užití počítače.

Wild Tides

Pražská kapela oscilující na pomezí několika žánrů. Nejčastější nálepkou je surf punk z Letné, ale snesou spoustu označení od punku po glam rock. Přestože většinu své hudební produkce zpívají v angličtině jejich deska Sbohem a šáteček zasvěcená hudebním idolům z dob posledních několika dekád je překvapivě v našem mateřském jazyce.

Cold Cold Nights

Tuto kapelu jste mohli zaregistrovat už dříve pod jejich původním názvem J & The Cold Cold Nights. Jéčko, mladý písničkář s kytarou vydal už v osmnácti první EP Cold Cold Nights a uhranul české hudební kritiky i mladé fanynky. Teď se ovšem rozhodl stát plnohodnotným členem kapely a tato fúze má kladný dopad na všechny členy. Jejich debutové album (The) Last Summer jde proti proudu současných trendů a preferuje jednoduchý zvuk bez modulací a softwaru a rozproudila krev v současné české indie líhni.

No a pak tu pro vás máme takovou třešničku na dortu pro odvážné.

Stříbrný Rafael

Svou premiéru si odbyl už v hudebním pořadu Radia Wave Čelisti. Nyní je na turné se svým albem Neplecha, které odpovídá přesně tomu, jaké jsou jeho texty – neotřele vtipné, nápadité a precizně zpracované. Především hudebně. Sám autor o nich ovšem, že jde pouze o takovou provokaci a tak je prosím neberte moc vážně.