Slovinsko

Možná se to nezdá, ale Slovinsko není nijak daleko. A také se, co se týče turismu, dost podceňuje. Najdete zde nádhernou přírodu bez velkého návalu lidí a v roce 2007 se tato země stala součástí Eurozóny i Schengenského prostoru, nemusíte proto před odjezdem téměř nic řešit.

Jezero Bled

Na severozápadě Slovinska se nachází asi nejznámější destinace – jezero Bled. Vodní plocha obklopená zalesněnými horami láká příznivce koupání a vodních sportů. Nad jezerem najdete Bledský hrad, který byl postaven v pozdním středověku, a přímo uprostřed, na malém ostrově, stojí kostel svatého Martina.

Bohinjské jezero

Místo méně poznamenané turismem představuje Bohinjské jezero. Okolo jezera nevyrostly hotely a restaurace, pokud proto toužíte po opravdovém klidu, vyměňte Bled právě za toto místo. Za návštěvu stojí i okolní vesnice.

Tolmin

Opět na severozápadě, na okraji Triglavského národního parku, se rozkládá město Tolmin. Protékají jím řeky Soča a Tolminka, které příspívají ke krásným přírodním sceneriím, a i v létě jejich teplota není vysoká – ideální pro ty, kteří úplně nemusí teplé moře a přelidněné pláže. A pokud vystoupáte na horu Kobala, můžete si užít výhled na město.

Rakousko

Vhodným místem pro dovolenou v přírodě může být také sousedské Rakousko. Kromě Alpských hor zde najdete, podobně jako ve Slovinsku, mnoho jezer, vodopády nebo národní parky.

Attersee a Mondsee

Jezer má Rakousko nespočet, tato dvě jsou ale zvlášť hezká na pohled. Břehy nebo hladiny Attersee a Mondsee si užijí jak lenošivé, tak aktivní povahy. Název Mondsee zároveň nese i přilehlé městečko s historickými památkami.

Krimmelské vodopády

Krimmelské vodopády se pyšní nálepkou ‚největší vodopád v Evropě‘. Jsou součástí národního parku Vysoké Taury a okolo vede vyhlídková trasa.

Liechtensteinklamm

V Lichtenštejnské soutěsce si můžete užít úzká údolí, rokle, potoky, vodopády a mechem pokryté kamenné stěny. Nebojte se, není to žádná velká divočina – vybudovali zde pro návštěvníky pohodlné dřevěné cesty se zábradlími.

Srbsko

Jet na dovolenou do Srbska asi jen tak někoho nenapadne. Možná ale budete překvapeni, jaké tato země skrývá atraktivní přírodní památky.

Fruška Gora

Národní park Fruška Gora, nejstarší v Srbsku, leží na pohoří v jihozápadní části Vojvodiny, autonomní oblasti na severu země. Sestává hlavně z rozlehlých lesů a naučných stezek. Po obvodu parku stojí množství pravoslavných klášterů.

Davolja Varoš

Naopak na jihu je k nalezení nezvyklá chráněná přírodní památka s názvem Davolja Varoš, která vznikla následkem eroze. Tvoří ji 202 zemitých sloupů o výšce cca 15 metrů, které zakončují balvany.

Uvac

Řeka Uvac protéká jihozápadní částí Srbska a také Bosnou a Herzegovinou. Je známá především pro kaňon mezi městy Sjenica a Nova Varoš, ve které se schovávají skalní stěny a jeskyně. Hnízdí zde také mnoho druhů ohrožených ptáků.