8 kousků ráje

Kdo nikdy nesnil o dovolené na úchvatném pásu zlatého písku, který jako by se vysypal ze stránek časopisu? Jen si to představte – užíváte si zaslouženého odpočinku s tropickým koktejlem v ruce a ze stínu palem pozorujete třpytivé moře. Následující tipy na nejhezčí světové pláže vám pomohou změnit sen v realitu.

 

Matira, Bora Bora, Francouzská Polynésie

Ostrov Bora Bora, obklopený klidnou lagunou v nejzářivějších odstínech modré, je domovem bělostných pláží i bujného vnitrozemí se špičatými sopečnými vrcholy. Za nejlepší písečnou pláž se tu pokládá Matira, práškově měkká a navzdory popularitě nepřeplněná. Západy slunce nad tyrkysovými vodami okouzlují nejen zamilované páry, pro něž Bora Bora představuje ideální líbánkovou destinaci.

 

Grace Bay, Turks a Caicos

Turks a Caicos jihovýchodně od Baham tvoří skupinu asi 40 ostrovů. Na severním pobřeží hlavního ostrova Providenciales láká návštěvníky rajská zátoka Grace Bay. Osmikilometrový půlměsíc bílého písku objímají křišťálové vody s jedním z největších systémů korálových útesů na planetě. Pláž je součástí národního parku Princess Alexandra s vynikajícími lokalitami ke šnorchlování a potápění. V posledních letech roste podél pobřeží stále více resortů a apartmánů. Kdo hledá klid a soukromí, dá možná přednost hotelovým plážím Amanyara a Parrot Cay.

 

Camps Bay, Kapské Město, Jihoafrická republika

Po 10 minutách jízdy od centra Kapského Města vás přivítá Camps Bay Beach s úžasnými sceneriemi. Voda se zde barví podle ročního období do tyrkysové, smaragdové a dalších odstínů. Méně otužilým jedincům by mohla připadat až příliš studená. Samotná pláž ale – díky své jedinečné kráse – na náš seznam bezesporu patří. Na jedné straně můžete obdivovat písek a vlny, zatímco na druhé vás upoutají skalní útvary.

 

Railay, Krabi, Thajsko

Railay, pýcha Thajska, leží izolovaná na malém poloostrově a dostat se k ní dá pouze lodí. Tuhle cestu ale rozhodně stojí za to podniknout, protože v cíli vás čeká práškový písek a dokonalá laguna v obklopení obřích vápencových monolitů. O husté džungli, útesech a tajemných jeskyních nemluvě. Dobrodružné plážové hřiště spojuje adrenalin s romantikou, a tak nadchne zejména aktivní novomanžele a páry obecně. Můžete např. šplhat po skalách nebo proplouvat podzemními jeskyněmi.

 

Whitehaven, Queensland, Austrálie

Kráska jménem Whitehaven, pravidelně hodnocená coby jedna z nejlepších pláží Austrálie, se nalézá na ostrově u pobřeží Queenslandu na okraji Velkého bariérového útesu. Přístupná je jen lodí, hydroplánem či helikoptérou a naservíruje vám 7 km blýskavého písku okolo modrozeleného moře. Hill Inlet na severním konci pláže a také Tongue Point jsou dvě oblíbené vyhlídkové oblasti, z nichž si turisté rádi pořizují fotografie písku čarovně rozvířeného ve vodách.

 

Tulum, mayská riviéra, Mexiko

Na mayské riviéře, přibližně dvě hodiny jízdy od rušného Cancúnu, se populární Tulum pyšní záviděníhodnou bílou pláží s čistou vodou a starověkými mayskými ruinami v pozadí, které ji odlišují od všech ostatních pláží v Mexiku. Tulum na seznamu světového dědictví UNESCO hostí podél pobřeží spoustu hotelů a letovisek. V oblasti se nachází také biosférická rezervace Sian Ka’an, chránící útesy, deštný prales, duny a jeskyně.

 

Polihale, Kauai, Havaj

Za nejpěknější pláž havajského souostroví se považuje Polihale, zdánlivě opuštěný jedenáctikilometrový úsek na západním konci malebného ostrova Kauai. Leží několik mil od nejbližšího města a uchovává si mystickou atmosféru, která je na Havaji dodnes živá. Vede sem špatně značená a nepříliš udržovaná cesta, proto je vhodné použít vozidlo s pohonem všech kol.

 

Anse Source d’Argent, ostrov La Digue, Seychely

Oslnivé písky Anse Source d’Argent se rozprostírají přes La Digue a náleží mezi nejfotografovanější na světě. Není divu, pláž se magicky třpytí proti pozadí z obrovských žulových balvanů, opotřebovaných časem i počasím. Pobřežní útes poskytuje ochranu před vlnami oceánu, díky čemuž se pláž báječně hodí k bezpečnému koupání. Dávejte ale pozor na ohrožené ptactvo a želvy.

 

autor: EmmaC

 

Zdroje informací:

https://www.planetware.com/world/best-beaches-in-the-world-tci-1-3.htm

https://theluxurytravelexpert.com/2021/09/27/top-10-beaches-world/