Paříž pro mě?? Město skvělého street stylu, zapadlých uliček, krámků a bleších trhůvintage a second hand módou a designem, z jejichž objevení Vám začne stoupat krev do hlavy a jemně se Vám zatmí před očima z té úžasné plejády známých značek na každém druhém ramínku a poličce!

Můj nedávný výlet do tohoto světového velkoměsta jsem pojala jako misi za nalezením největšího možného množství takových míst. Vyrazila jsem tentokrát nasávat tu více nekomerční atmosféru malých zapadlých a nekonečně se proplétajících uliček, kde máte možnost objevit obchůdky jak z jiného vesmíru ať už s oblečením, pečivem a sladkostmi, dioptrickými obroučkami nebo starými knihami. Hledáčkem fotoaparátu jsem pro vás stopovala nejlepší stylové street outfity nebo seděla na promenádě Champs Elysées a zachycovala je při odpočinku na lavičce.

Musím s nadšním říct, že v Paříži nepotkáte na ulici jedinou neupravenou ženu, ať už francouzku nebo cizinku, protože očividně má atmosféra této metropole výborný vliv na vkus všech, a to i mužů.
Nejoblíbenější a nejčastější byl u žen uvolněný army/ grunge styl– slim jeans v černé nebo jiné tmavé barvě, khaki parka nebo oversized kabát, velká huňatá šála nebo šátek a Martensky doplněné o velkou kabelu. U pánů teď frčí tvídová saka, úzké kalhoty, vintage polobotky a nesmí chybět velmi francouzsky působící uvázaná šála kolem krku.
Co se týče make-upu, nepostradatelným minimem byla sjednocená pleť, tvářenka, řasenka a velmi výrazné rtěnky. Vzhledem k nonšalantnosti místních žen i přes rudou nebo sytě růžovou rtěnku působil celý vzhled vždy velmi uvolněně a nenuceně.

Pokud se tedy vydáte na lov jako já, mám pro vás pár tipů na místa, kde musíte rozhodně trochu provětrat obsah peněženky!
Za vintage oblečením, botami, kabelkami a šperky a doplňky od známých i neznámých světových a francouzských značek za velmi příznivé ceny a v krásném stavu se vydejte do obchůdku Chercheminippes na ulici Rue du Cherche-midi 109, kde se o vše starají postarší a velmi stylové dámy. Připravte se, že tu strávíte minimálně hodinu než si vše projdete, ale bude to stát za to!
Já jsem tu ulovila krásný náramek ve stylu Frey Wille, náhrdelník s přívěšky jak z minulého století a nádherné krajkové krémové koktejlky, a to se ceny pohybovaly kolem 19EUR!

Pro úlovky v perfektním vintage stavu od světoznámých světových návrhářů jako Prada, Kenzo, Guy Laroche, Miu Miu nebo Chanel si vyražte do second handu Boutique Solidaire na 7 boulevard de Temple přímu u stanice metra Filles de Calvaire na lince 8. Když jsem vešla do tohoto obchodu, udělalo se mi od návalu serotoninu do krve na chvilku téměř mdlo, protože co ramínko, to nádherný kousek a haute couture značka! Najdete zde dámskou, dětskou i pánskou sekci, oblečení, boty, kabelky, šály,šátky i třeba kravaty Nina Ricci a myslím, že větší koncentraci stylu na jednom místě jsem ještě neviděla!
Tady jsem si první den koupila koženou vintage kabelku ve vanilkové barvě a opět v perfektním stavu a jen tak pro radost si vyzkoušela lodičky od Miu Miu, které na mě vykukovaly z výlohy a navíc v mé velikosti! Nejdřív jsem usoudila, že kvůli vysokému podpatku, na kterých já většinou moc dlouho nevydržím, si je kupovat nebudu, ale tak moc jsem na ně pak myslela, že jsem se pro ně vrátila druhý den a se staženou dušičkou se cestou modlila, aby mi je někdo nevyfoukl… Nakonec tam na mě ty lakované antracitové krásky s kulatou špičkou čekaly- asi mi byly souzeny
Navíc díky kvalitnímu kopytu a faktu, že už je někdo vyšlápl přede mnou, mi sedí a nosí se tak pohodlně, že starost o 9cm podpatek můžu pustit z hlavy a za cenu 50EUR bych si rvala vlasy, že jsem do nich nešla
Ceny se v tomto krámku pohybovaly od 10 EUR za pánské košile od Ralph Lauren do zhruba 50EUR za saka od Guy Laroche a podobně. Čas si vyhraňte také delší, jelikož na každém stojanu je ramínek asi milion i přes malý prostor obchodu a nebudete chtít odejít než projdete všechny, aby jste se ujistila, že vám žádný poklad neunikne..

Rozhodně nesmíte vynechat víkendovou návštěvu nějakého blešího trhu. Konají se většinou každou sobotu a neděli 10:00- 18:00.
Já jsem se vydala na Marché Dauphines na 140 rue de Rosiers ve čtvrti Saint- Quen blízko stanice metra Porte de St- Quen na lince 13. Když projdete až do zadní části, dostanete se do staré budovy připomínající starý patrový trh, kde jsou obchůdky s oblečením a botami z přelomu století, starými knihami a časopisy, bižuterií, starožitnými šperky, uměním a nábytkem, ale i retro elektronikou nebo opravdu luxusní obchůdek zaměřený na kožešiny, kabelky a doplňky od Chanel, kde se ceny šplhají do závratných výšin.
Na tento lov musíte mít minimálně půl dne až celý den, protože za prohlédnutí stojí každý kousek a těch je v každém z obchůdků nepřeberně! Vrátíte se o desítky let zpět a budete se divit, co všechno prodejci byly schopi dochovat a v jak luxusním stavu!
Já jsem si zde pořídila letní sukni z hedvábí z 20. let, ručně šitou a to za 10EUR!!! No není to bomba?
Manželovi, protože je DJ a oba jsme milovníci sci-fi, jsem tam objevila vinylovou desku soundtracku ke Star Treku z roku 1986 nikdy nehranou- takže i pro pány a milovníky hudby tu obchůdky jsou.

Kromě nákupů se určitě zajděte najíst do latinské čtvrti, kde vám dají vybrat z pěti předkrmů, hlavních jídel a moučníků a máte tak možnost si sestavit své vlastní menu a rozhodně si pochutnáte. Nevynechejte klasickou bagetu z pekárny se sýrem nebo nejlepší makaronky od Ladureé, které sladkost a její nákup posouvají na úplně jiný level! Určitě si kupte alespoň jednu příchuť tradiční francouzské limonády La Gosse– seženete jí třeba v uličkách na Montmartru pod Sacre Coeur, mají různé krásně barevné příchutě jako třeba cukrová vata, které vám připomenou vaše dětství. Bonusem jsou krásné zavírací skleněné lahve, které stojí za to si nechat!

Nasát atmosféru nekomerční Paříže jděte do židovské čvrti Marais, kde nebudete věřit svým očím a spoušť vašeho fotoaparátu nebude stíhat cvakat! Potkáte zde minimum turistů i etnických menšin, ale za to velkou většinu pravých francouzů, kteří jen umocní tu pravou pařížskou atmosféru.
Zastavte se a sedněte si na lavičku a nasávejte život kolem vás, stojí to za to. Tahle aktivita se dá také moc pěkně provozovat v klasické rohové kavárně u venkovního posezení rozestavěném na úzkém chodníčku, kterých je Paříži nespočet

Bylo by toho ještě spoustu, co vyprávět a popisovat, ale myslím, že fotky mluví sami za sebe a proto si je náležitě užijte, ať na vás trochu dýchne kouzlo, které takováhle „jiná“ Paříž může mít…

Pro mě byla naprosto ideální

Vaše Barbora Bardotka Bezděková