Tři dny k procestování celé země nejsou mnoho, a tak je lepší zvolit například některý z našich sousedních států či zahraniční město, kde jste letadlem za pár hodin.

Madrid

Hlavní město Španělska sice už na podzim nehoří tolik jako v létě, rozpumpované je ale i tak. Najdete zde nejen historické památky, ale i parky, ve kterých si můžete odpočinout, muzea, kluby a zkrátka všechno, co k městu, a společně s tapas, sangrií a churros ke Španělsku, patří. My doporučujeme především museum Prado, kávu v parku Retiro s výhledem na jezero a procházku k Palácio de Cristal, večeři v El Tigre a pak noční procházku kolem radnice až na náměstí Sol. A pokud přijdete včas, můžete zkusit štěstí a koupit si zde i los do speciální vánoční loterie. Třeba se na vás usměje štěstí.

Kodaň

V přímořském městě v Dánsku se sice neohřejete, ale zato vás jeho návštěva zahřeje u srdce. Město, které je rájem pro nadšence umění, fotografie, jídla, designu a módy, vám učaruje svým severským duchem a budete se sem chtít neustále vracet. Doporučujeme se ubytovat ve čtvrti Nørrebro. Najdete zde architektonický skvost v podobě parku, který má za úkol spojovat všechny obyvatele bez ohledu na barvu pleti, nebo náboženství. V parku tedy najdete typickou věco pro každý národ, za Českou republiku to jsou staré dřevěné lavičky, jak si je pamatujeme ze zahrádky u babičky. Rozhodně se vydejte i metrem k moři a zamávejte Švédům na druhé straně do Malmo. Nebo do centra Kodaně, k opeře a hlavně k food marketu, kde najdete ty nejlepší zmrzliny, mořské plody a burgery. Od opery je to jen kousek k Christianii, tzv. Svobodnému městu, které nerespektuje zákony a tvoří tak na svém poloostrůvku samostatné území, kam vstupují jen nejodvážnější. Těm, kdo neprahnou po punkových zážitcích, ale po kultuře rozhodně doporučujeme návštěvu Louisiany. Galerie moderního umění kousek od Kodaně, kam se dostanete za půl hodiny vlakem a rozhodně nebudete litovat. I kdyby zde neprobíhala žádná výstava, což je samozřejmě nemožné, tak samotný objekt stojí za prohlídku.

Lago di Braies

Pokud máte dost měst, ruchu a lidí, vydejte se do přírody. A jesti toužíte po dechberoucích výhledech, zkuste jezero Braies na severu Itálie, kam se pohodlně dostanete po dálnici i autem. Odměnou za přibližně sedmihodinovou cestu vám pak bude nevěřitelná spojitost jezera a hor, průzračné vody a vysokohorských sedel pokrytých sněhem a klid k nezaplacení.