Princip detoxu je jednoduchý. Cílem by mělo být  “vyčistění” těla od všemožných toxinů za pomoci krátkodobého adoptování určitého jídelníčku. Zní to logicky. Problém je, že lidské tělo provádí detox dennodenně a samo, je na to totiž velmi dobře vybavené. Ledviny, játra, plíce, ale i kůže – všechny tyto orgány se na detoxifikaci organismu podílejí.

Jak upozorňuje deník The Guardian, z detoxu se stal hlavně výnosný byznys. Existuje nespočet potravinových doplňků, speciálních čajů a především dietních plánů (proslavila se jimi například Gwyneth Paltrow), které slibují, že vaše tělo vyčistí.

Málokdy jsou ale založené na reálném výzkumu, často je totiž propagují blogerky nebo celebrity. Detox může mít podobu od neškodné úpravy jídelníčku až po restriktivní plán sestávající například pouze ze zeleného džusu nebo konzumace několika povolených druhů potravin. A všichni, jež detox plány prodávají, považují ten svůj za jediný správný.

Lepším řešením je tolik omílaná vyvážená strava bohatá na ovoce a zeleninu, celozrnné výrobky, zdravé tuky a bílkoviny, ve které nepřevažuje jeden druh potravin nad druhým. Pokud si místo smaženého jídla dáte ono zelené smoothie, tělo vám určitě poděkuje, je ale přinejmenším diskutabilní, jestli drahé “juice cleanses” člověku opravdu prospějí nebo jen ztenčí peněženku. Jaké jsou vaše zkušenosti?