Analogový fotoaparát

Nejlepším způsobem, jak nezahltit počítač ani sami sebe fotografiemi, je pořídit si analog. Oproti drahým zrcadlovkám většinou stojí jen zlomek jejich ceny a s dobrým objektivem se jim kvalitou vyrovná nebo je dokonce předčí. Jen pozor při výběru, například Praktiky se ovládají podstatně složitěji než zautomatizované analogy. Neváhejte proto v obchodě či antikvariátu požádat prodavače o radu. Mnoho lidí nějaký ten analog dokonce doma má, aniž by ho používali, ať už je po rodičích nebo prarodičích.

Analog má nespočet výhod – vzhledem k tomu, že filmy se dělají po 36 snímcích, budete fotit opravdu jen to, co za vyfocení stojí a pečlivěji zvažovat každé zmáčknutí spouště. Na výsledek se poté budete mnohem více těšit, protože vlastně nebudete dopředu vědět, jak po vyvolání film dopadne. V úvahu samozřejmě připadá i zklamání, to je však neoddělitelnou součástí focení s analogem. U novějších typů je však pravděpodobnost poruchovosti mnohem menší než například u sovětských fotoaparátů Zenit. Můžete také zkoušet různé typy filmů (na výběr je jich opravdu mnoho) a uvidíte, který vám bude nejvíce vyhovovat.

Polaroid

Pro někoho jednodušší, ale o poznání nákladnější variantou je polaroid. Pokud patříte k netrpělivým povahám, z polaroidu budete mít výsledný produkt okamžitě. Je ale třeba počítat s nižší kvalitou fotografií, někomu se ale právě tento retro nádech líbí. Polaroidové fotky jsou také vhodným drobným dárkem. Pokud nad koupí uvažujete, poradí vám například v galerii a obchodě Polagraph na Žižkově.

Vyvolání digitálních fotografií

Pokud byste se digitálu neradi vzdávali, ale chtěli ty nejlepší fotografie na papíře, je tu možnost vyvolání. Mnoho obchodů s fotografickým vybavením (např. FotoŠkoda, Fotolab nebo Bé FOTO) tuto službu nabízí, snímky tam jednoduše přinesete na flash disku. Výběr fotek vás opět donutí zbytečné kousky vytřídit a nechat jen ty nejpovedenější. V obchodě si poté můžete zvolit vše od typu papíru po velikost fotografií.

Vyvolejto.cz

Prostřednictvím stránky Vyvolejto.cz si můžete nechat vyvolat fotografie buď z počítače nebo rovnou z Instagramu. Budou vypadat jako z polaroidu, na stránce si vyberete velikost, barvu rámečku a poté lze pod fotografie dopsat text. Vyvolejto.cz nabízí také tvorbu plakátů, velkých fotek na stěnu, fotoknih nebo magnetů s fotografiemi. Alba nebo třeba kolíčky k připevnění fotek si také můžete dokoupit.

Designové obchody s fotoalby

Pokud už fotografie na papíře máte a nechcete, aby se vám doma jen tak povalovaly, je dobré si pořídit také fotoalbum. Klasická pořídíte v každém obchodě s fotografickými potřebami, o něco stylovější kousky nabízí například Papelote nebo Papírna. Pokud budete fotografie do alb lepit, nejlepší je pořídit si oboustrannou izolepu (ne, Herkulesem to raději nezkoušejte). Může to znít jako zdlouhavá záležitost, ale výroba takovýchto částečně home-made alb je zábavná a věřte, že z výsledku budete mít mnohem větší radost než z hromad fotek v počítači.