Práce z domova je v teorii naprosto ideální záležitost. V praxi je to už ale trochu horší. Mezi hlavní problémy patří nedostatek soustředění, nechuť k práci a taky lenost, kterou doma, narozdíl od kanceláře, kde je spousta lidí, můžete neřízeně praktikovat. Když si ale zařídíte kancelář správně, bude se vám pracovat mnohem lépe a budete mnohem efektivnější.

Jasně si oddělte prostor pro práci a zábavu

Ve vašem pracovním koutu nikdy nesledujte seriály ani nekoukejte na YouTube videa. Jediné, co máte ve svém homeofficovém prostoru dovoleno, je práce a věci, které se jí týkají. U pracovního stolu ani nejezte. Stanovte si jasné hranice a přísně je dodržujte. Váš mozek se pak hned, jak si sednete ke stolu, přepne do pracovního módu, a všechno vám půjde mnohem lépe od ruky.

Časovač

Od stolu je občas (asi po jedné hodině sezení) dobré se zvednout. Dejte si na stůl časovač, nebo si stáhněte chytrou aplikaci do počítače. Dodžujte pracovní rytmus a nezvedejte se ani dříve a ani později, než po stanoveném čase. Práci si můžete delegovat třeba do dvacetiminutových úseků. To znamená, že se 20 minut budete věnovat jedné činnosti (e-maily) a po uplynutí času se vrhnete zase na něco dalšího.

Nenechte se rozptylovat 

Pokaždé, když si budete sedat ke stolu, ujistěte se, že máte po ruce jak vodu, tak něco malého na zobání (mandle, datle). Abyste se nemusela zvedat a chodit pro vodu a dodržovala jste pitný režim. Dostatek vody je pro mozek i tělo extrémně důležitý. Důležitá je také pohodlná židle. Jejímu výběru věnujte extra velkou porci času a pozornosti. Nesmí se vám na ní sedět špatně, to vás bude rozptylovat a nedokážete se přes neustálé přesedání si pořádně soustředit.

Mějte všechno po ruce všechno, co potřebujete

Tužky, sešívačku, nůžky, tiskárnu, nabíječky, mobil, myš. Mějte všechno, co můžete při práci potřebovat, neustále při ruce. Udělejte si ve své kanceláři místo jen na pracovní věci a nemějte pracovní pomůcky rozházené po celém bytě. Zároveň si na stůl nedávejte ani nepotřebné věci, jako třeba rtěnky nebo laky na nehty. Budou zbytečně odvádět vaši pozornost.

Dobré světlo

Neunavujte si zbytečně oči. Jakmile zapadne slunce, rozsviťte si lampičku, ať na vás obrazovka nezáří příliš jasně. Okolní světlo záři obrazovky trochu zmírní. Dobré světlo je pro pracovní prostory nezbytné. Takže hledejte tak dlouho, dokud neseženete takové, které bude do vaší malé kanceláře zapadat nejen designově, ale bude zároveň i stoprocentně funkční.