Slovo „hygge“ se velice špatně překládá a v češtině je mu nejblíže slovo „pohoda“. Zatímco ale pod „pohodou“ si představíme lenošení, hygge může být ve skutečnosti velmi aktivní styl života. V zásadě jde o to, udělat si z každodenních povinností příjemné chvilky, postarat se o to, abychom si je užili. Hygge může být cokoliv, od večeře s přáteli, přes deštivé odpoledne s knihou, až po vaření nebo práci na zahradě. Všechno může být hygge, když si to člověk udělá hezké, příjemné a nikam nechvátá. Zní to složitě? Právě že vůbec není.

 Ztlumte osvětlení

Dánové jsou posedlí svíčkami. Nakupte si zásobu vonných svíček a vyzdobte jimi celý byt. Až budete večer doma, zhasněte světla a užijte si útulnou atmosféru, kterou oheň vykouzlí. Ideální je samozřejmě krb, ale postačí třeba i dostatek vánočních světýlek.

Obklopte se přírodou

V hygge stylu hraje prim nábytek z přírodních materiálů a sezónní dekorace. Na jaře jsou to čerstvě řezané květiny, na podzim barevné listí, v zimě větvičky s jehličím. Dopřejte si alespoň párkrát týdně krátkou vycházku do přírody a těžte z toho, co nám po celý rok nabízí.

Dopřejte si něco dobrého

Vaření by v hygge nemělo být povinností, ale zábavou. Pusťte si příjemnou hudbu, otevřete víno a pozvěte přátele. Používejte hodně zeleniny a méně masa. Naučte se péct a v zimě se odměňte pořádnou horkou čokoládou.

Udělejte si čas na své blízké

Večeřte společně s rodinou. Zavolejte mámě a zkontaktujte kamarádku, kterou jste už dlouho neviděli. Zajeďte s přáteli na výlet do přírody nebo je pozvěte na vlastnoručně uvařené jídlo. Ačkoliv si hygge většinou spojujeme s podzimem a zimou, i léto nabízí spoustu příležitostí, jak ho trochu vnést k vám do života. Grilovačka na zahradě, lehké víno, zmrzlina s kamarádkou, lenošení u vody…

Zachumlejte se

Dánsko je severská země a zimy tu bývají velmi chladné. Snad i proto jsou pro hygge nezbytností tlusté pletené ponožky, svetry a přikrývky. Zabalte se do nich, když budete číst, a nenechte se ničím rušit. Dánský styl oblékání je jednoduchý a nejdůležitější je pohodlí!

Ctěte tradice

Oslavte svátky v rodinném stylu a vytvořte si vlastní tradice. Naučte se péct, plést nebo zavařovat domácí marmeládu. Buďte v kontaktu s přírodou a využívejte příležitostí jednotlivých ročních období.

Zpomalte

Nikam nechvátejte. Hygge život znamená, že si užíváte každou chvilku a plně se oddáte tomu, co zrovna děláte. Musíte být v práci? Zapalte si svíčky a udělejte si dobrou kávu. Zkuste každý den najít alespoň jednu věc, za kterou jste vděční, a v duchu za ni poděkujte. Uvidíte, že se trochu dánského štěstí vkrade i k vám.