Jídlo & pohoda

Vlastnoručně připravená večeře v kruhu přátel je rozhodně zábava ve stylu hygge. Buď si ji uvařte společně, nebo se domluvte, že každý přinese něco s sebou. K tomu připojte oblíbený film nebo nějakou společenskou hru, sklenku dobrého pití a skvělá nálada je tu. A venku může klidně mrznout…

Výlet do hor

Sbalte svou partu kamarádů či rodinu a hurá na hory. Nemusíte ani lyžovat nebo se prohánět na běžkách, pokud to opravdu není váš styl. Představte si ale horskou chatu uprostřed krásně zasněžené krajiny, hořící krb, příjemnou hudbu, skvělé jídlo a horký svařák v ruce. To by šlo, ne?

Zachumlat se do deky

Hyggekrog je místo u vás doma, kde se můžete jen posadit a je vám prostě dobře. Může to být např. oblíbené místo u okna, pohodlné křeslo či jiné příjemné zákoutí. Pokud nemáte náladu na společnost, zachumlejte se do vlněné deky a užijte si čas jen pro sebe. Pusťte si hudbu, uvařte si dobrý čaj nebo kávu a konečně se začtěte do knihy, která se vám již dlouhé týdny netknutě válí na nočním stolku.

Vytuněný byt

Zeptáte-li se Dánů, co si v souvislosti s hygge představí, jednoznačně to budou svíčky. Zapalují jich každý den hned několik současně. V odpovědích dále uslyšíte lampy, polštáře, deky, dřevěné doplňky, dekorace z přírodních materiálů či knihy, prostě jakékoliv detaily, které vytvoří hřejivou atmosféru. Svůj šatník pak doplňte o chlupaté šály, svetry a další teplé kousky.

Na místo činu

Způsobů, jak být hyggeligt, je spousta. Jde především o to najít drobnosti, které vám v každodenním životě dělají radost. Radujte se z maličkostí, pečujte o domácí pohodu, užívejte si své blízké a snažte se každou chvíli s nimi proměnit v zážitek. Jak jednoduché, v dnešní době ale docela složité. Pokud chcete najít ten správný recept na hygge, vypravte se přímo k prameni. Dánsko nabízí nespočet krásných míst, přírody i pamětihodností, kde načerpáte novou energii a třeba se budete na svůj život zase dívat z trochu jiné perspektivy.