Krištof Kintera: Nervous Trees

Galerie Rudolfinum na podzim přichází s výstavou rozsáhlého projektu Krištofa Kintery: Nervous Trees. Výstava začíná vernisáží 7. září a probíhat bude do konce listopadu. Krištof Kintera patří k nejznámějším současným českým umělcům pracujícím v různých médiích. Název výstavy Nervous Trees odkazuje ke stejnojmenným objektům, které se budou nervózně pohybovat v hlavním výstavním sále; v dalším se návštěvník bude prodírat mezi sokly z polystyrenu, důvěrně známého zateplovacího materiálu, byť jeho fragmenty poletující galerií evokují spíše nepříjemnou vánici.

LUSTR 4

Od 22. do 28. září bude v Hybernské 4 probíhat festival LUSTR 4. LUSTR je festival současné autorské ilustrace a největší výstava ilustrátorů u nás. LUSTR nejsou jenom obrázky na zdi, ale rozmanité instalace 40 vybraných autorů. Každý svůj kousek prostoru ve velkém domě ztvární jinak a speciálně pro tuto událost.

LUSTR je oslavou ilustrace, kde se setkávají profesionálové i volnočasoví tvůrci, inspirují se navzájem a společně se prezentují více než 2 000 návštěvníkům. Na vernisáži se autoři seznamují a poznávají tváře a ruce, které jindy v ústraní kreslí. V programu jsou i tvůrčí workshopy, přednášky a další vzdělávací aktivity.

Lunchmeat Festival 2017

Veletržní palác v noci? Za zvuků elektro hudby? Sen většiny nadšenců výtvarného umění a netradičních zážitků. Nebo sen každého, kdo o festivalu Lunchmeat již slyšel. Lunchmeat je výroční mezinárodní festival věnovaný elektronické hudbě a novým médiím. Od roku 2010 přináší pečlivě vybírané umělce z různých uměleckých sfér. Pokud jste o Lunchmeatu ještě neslyšeli, věřte, že co uslyšíte na něm, budete chtít poslouchat do konce života. Letošní ročník proběhne o víkendu 19.-21. října.

Loňský ročník na Právnické fakultě UK.

Timeless

Národní divadlo se otřásá v poslední době v základech, naštěstí jen obrazně. S vlnou změn a přístupu k divákovi se můžeme těšit na uvedení nových projektů. Jedním z nich je baletní představení Timeless, které má premiéru 20. října. Pro diváka se chystá choreografie o třech částech na hudbu Čajkovského, Chopina a Stravinského. Timeless je kompozice, která zhrnuje inscenaci slavného George Balanchina Svěcení jara v provedení Glena Tetleyho a nový balet složený pro Národní divadlo od současného izraelského choreografa Emanuela Gata.

Nick Cave & The Bad Seeds

Říjen je, co se kultury týká, opravdu pestrý. Na jeho konci, přesněji 26., do Prahy zavítá i legendární australský zpěvák Nick Cave se svou kapelou The Bed Seeds. Zpěvák vystoupí v rámci turné k novému albu Skeleton Tree. Albu, které zpěvák nahrál po tragické smrti syna a které málokdo, stejně jako jeho turné čekal. Naposledy navštívil Cave Prahu v roce 2013, kdy uhranul celé publikum. I kdyby v O2 areně, kde se koncert chystá, jen stál na podiu a dýchal do mikrofonu, bude to pravděpodobně neuvěřitelný zážitek. Protože Nick. Nick Cave.

Na den pod zem

Když loni skupina studentů v rámci seminárních cvičení uspořádala akci, která zve návštěvníky do podzemí Prahy, netušila, jaký o ní bude zájem. To, že se Praha nepyšní pouze krásnou architekturou, ale i širokou škálou podzemních objektů, ukáže Na den pod zem letos v listopadu již podruhé. Loni se návštěvníci mohli podívat třeba do pozemí Národního divadla, byli provedeni atomovými kryty na Parukářce a nebo v katakombách kostela Panny Marie Vítězné. Na co se můžeme těšit letos ještě zůstává utajeno, ale jisté je, že byste si už teď měli chystat baterky.

Kaleo

Islandští Kaleo se stali známými především díky americkému seriálu Suits, který využil jejich píseň Way Down We Go jako úvodní píseň. Letos míří poprvé do České republiky. Kaleo, kteří jsou extrémně populární hlavně v USA, dokázali, že své fanoušky mají i u nás. Pro ohromný zájem se koncert přesouvá z Roxy do Velkého sálu Lucerny, čas naštěstí zůstává stejný: 21. listopadu.

Podzim tak rozhodně nebude na kulturu chudý. A nejen v Praze. Na evropské turné se chystá i zpěvačka Lorde, nebo třeba francouzští Justice. Do kterých se na letošních Colours of Ostrava zamilovalo na tisíce fanoušků, včetně naší redaktorky Karolíny. Na jejich koncert za hranicemi zvukové d-o-k-o-n-a-l-o-s-t-i se můžete vydat do Berlína.